Rychlé vyhledávání akcí

Naučná stezka o radonu

Místo:Karlovarský > Karlovy Vary > Jáchymov
Ententýky

Rizikem pro vaše plíce není jen cigareta, ale i radioaktivní plyn radon, který se běžně vyskytuje v přírodě i v domech.


Chcete-li se o radonu dozvědět více, vydejte se na procházku po naučné stezce, která byla umístěna do oblasti Jáchymova, neboť historicky první měření radonu v bytech na území ČR se uskutečnilo právě zde. V Jáchymově byla také na počátku 90. let 20. století realizována první ozdravná opatření. Vyšší koncentrace ve starších jáchymovských domech jsou i důsledkem bývalé důlní činnosti (stavby byly stavěny na vysoce propustných důlních výsypkách a ke stavbě domů byly používány radioaktivní odpady z místního smolince vzniklé pří výrobě barev pro keramický a sklářský průmysl).

Na pozůstatky hornické činnosti (kamenité odvaly či Důl Svornost, jehož radonová voda slouží k léčebným procedurám v Lázních Jáchymov) narazíte i na trase naučné stezky o radonu.

Stezka vychází od muzea, pokračuje po úpatí západních svahů a končí u lázeňského domu Radium palace. Postupně projdete klidnými místními komunikacemi s překrásným výhledem na východní svah a za Špitálním kostelíkem dojdete do cíle po pohodlné lesní cestě. Na trase dlouhé 3 km je umístěno 9 tabulí věnujících se následujícím tématům:

1. Působení radonu na zdraví člověka
2. Co vše ovlivňuje koncentraci radonu v domě
3. Zdroje radonu v domech
4. Jak se měří radon
5. První měření radonu a první ozdravná opatření na území ČR
6. Jak zvýšit účinnost stávajících nefunkčních opatření (nové a praxí ověřené postupy)
7. Jaká opatření pomohou snížit koncentraci radonu ve stávajících stavbách
8. Jak postupovat při ochraně nových staveb
9. Radonový program ČR

Komentáře

Komentáře mohou z důvodu kontroly obsahu psát jen registrovaní a přihlášení návštěvníci. Přihlásit se můžete i přes svůj facebookový profil:

Jméno:
Heslo:
 
Obnovit zapomenuté heslo


neregistrovany uzivatel - 8.10.2012 15:10

Dobrý den, mám 7 letého syna, který co 3 týdny jezdí na víkend s manželkou do Slabec u Rakovníka na chalupu. Kdysi mi někdo z jejich rodiny říkal, že chalupa je kvůli přítomnosti radonu v půdě nějak zaizolovaná, což by mělo pomoci proti škodlivým následkům radonu hromadícím se v domě před zaizolováním - pod chalupu dali nějaké igelity či materiály, já o tom nic moc nevím. Tak se chci zeptat zda není pobyt mého syna v této oblasti nebezpečný . Jelikož já s manželčinou rodinou nevycházím, tak mi nikdo nechce nic bližšího říct ani žádné podklady o zaizolaci jsem neviděl. Jak je to nebezpečné ve Slabcích u Rakovníka - Slabce č.p.. 2 Loni tchýně zemřela na rakovinu žaludku. Naví můj syn měl při jednom krevním vyšetření zjištěny menší červené krvinky, ale nevím jestli to s tím nějak souvisí. Jak zjistit nebezpečnost radiace z půdy a v chalupě? A když je ta chalupa cizího člověka, co dělat? Děkuji za odpověď. PŠ email.p.sumichrast@seznam.cz

 

Poslední aktualizace: 4.5.2013 17:06:00

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.