Rychlé vyhledávání akcí

Naučná stezka Lesní galerie aneb Tam a zpátky za zvířátky

naucna_stezka_lesni_galerie

Naučná stezka Lesní galerie vznikla na chráněném území Klánovického lesa, který je ojedinělou přírodní zónou plnou života. Stezka s 30 informačními tabulemi byla vybudována v letech 2011 - 2014.

 

Informační tabule představují živočichy, kteří v Klánovickém lese žijí. Každá informační tabule obsahuje velký obrázek zvířete, krátkou básničku vystihující živočicha, fotografii, doplňující informace a také QR kód, který po načtení chytrým telefonem s aktivním internetovým připojením zobrazí webovou stránku, kde si můžete například poslechnout zvuk daného živočicha. O výtvarné zpracování živočichů na panelech se postarali žáci ZŠ Újezd nad Lesy. Autorkou básniček je Lucie Černá.

Stezka vede převážně po lesních cestách, částečně i po okrajových komunikacích. Je nenáročná, bez převýšení. Stezka není značená.

Klánovický les dříve nazývaný také Vidrholec tvoří východní část zeleného věnce Prahy mezi obcemi Horní Počernice, Klánovice, Újezd nad Lesy, Úvaly, Šestajovice a Nové Jirny. Jde o smíšený les, ve kterém se vyskytují různé druhy listnáčů. Převažuje dubový porost, který se střídá se smrčinami, modříny a borovicemi. Žije zde několik desítek živočišných druhů, například tu hnízdí na šedesát druhů ptáků. V mokřinách a tůních žijí vzácné druhy obojživelníků a vyskytují se vzácné rostliny.

Cílem stezky je představit rozmanitost Klánovického lesa a zároveň podpořit ohleduplné chování k přírodě.

Stezka začíná v Čentické ulici v Újezdě nad Lesy. Vstoupit na ní je možné také z nádraží Praha-Klánovice a z ulice Pilovská.

V roce 2014 byla vydána jedinečná publikace LESNÍ GALERIE - průvodce naučnou stezkou.

Adresa:19000, Praha 9, Praha
Poslední aktualizace: 17.4.2020 13:43:52

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.