Rychlé vyhledávání akcí

Naučná stezka Jizerka

Naučná stezka Jizerka

Procházka po Naučné stezce Jizerka přes čedičový vrch Bukovec s dalekým rozhledem, podle říčky Jizerky k Safírovému potoku a na rašeliniště na Malé Jizerské louce je zhruba 6km dlouhá.

Trasa vede osadou Jizerka a v jejím okolí. Na jednotlivých zastaveních se seznámíte s historií osady Jizerka, s faunou a flórou, která se vykytuje v její blízkosti.

Osada Jizerka je jednou z částí obce Kořenov v okrese Jablonec nad Nisou. Jizerka je dnes střediskem letní a zimní turistiky. Má silniční spojení se zbytkem Kořenova, v zimních měsících však bývá občas zcela odříznuta od světa sněhovými závějemi. Zástavba vsi je od roku 1995 chráněna jako vesnická památková rezervace.

Leží na Malé Jizerské louce mezi Vlašským a Středním jizerským hřebenem Jizerských hor ve výšce 862 m n. m., což z ní dělá nejvýše položenou osadu Jizerských hor.

Osadou protéká potok Jizerka, do něj se zde vlévají Sklářský a Safírový potok. Podle potoka je osada také pojmenovaná, někdejší název Vilémova výšina z roku 1815 po synu tehdejšího majitele panství Clam-Gallase se neujal. Nedaleko osady, podél horské silnice na Smědavu, se nachází národní přírodní rezervace Rašeliniště Jizerky.

(Wikipedie)

Významné body naučné stezky, viz mapka:

1. Parkoviště Pod Bukovcem

2. Pralouka

3. Lom na úpatí Bukovce

4. Vyhlídka nad lomem

5. Vrchol Bukovce

6. Bučiny

7. Upolínová louka

8. Pyramida

9. Muzeum Jizerských hor

10. Safírový potok

11. Most přes Jizerku

12. Rašeliniště Jizerky

 

Šťastnou cestu!

 
 
Adresa:Jizerka, 46849, Kořenov, Liberecký kraj
Web:www.csopjizerka.cz
Poslední aktualizace: 20.7.2017 12:03:35

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.