Rychlé vyhledávání akcí

Národní přírodní rezervace Soos

Rezervace Soos

Národní přírodní rezervace Soos - krajina mokřadů, rašelinišť, slanisek a rákosin. Navštivte místa, kde ve vzduchu ucítíte plyny unikající ze zemské kůry a vůni minerálních solí, jejichž barevné krystalky pokrývají zem. Prohlédněte si bublající mofety, ochutnejte nejteplejší minerální pramen Chebské pánve a zaposlouchejte se do zpěvu ve skrytu žijících ptáků. Objevte všemi smysly území, které jinde v Evropě nenajdete.

Rezervace Soos leží 6 km severovýchodně od Františkových Lázní. Rezervace byla vyhlášena r. 1964 na ploše 221 ha, přístupná je však jen její část - 1,2 km dlouhá podlážková naučná stezka s popisy a vysvětlivkami. Jedná se o rozlehlé rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v tzv. mofetách - bahenních sopkách. Naučná stezka vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu. Dnes zde najdeme evropskou raritu - tzv. křemelinový štít - nahromaděnou křemelinu ze schránek jezerních řas rozsivek usazených na dně jezera. Je to "měsíční" krajina rozbrázděná erozí a pokrytá žlutou a bílou vrstvou vysrážených minerálních solí. V rezervaci žije řada chráněných živočichů a roste zde množství mokřadních a slanomilných rostlin.

Kromě naučné stezkyje možné v Soosu navštívit záchrannou stanici pro zraněné živočichy, jež je součástí Národní sítě stanic pro handicapované živočichy a od roku 2004 finančně podporována ČSOP. Prohlédnout si lze také muzejní expozice o přírodě rezervace a jejího okolí, rozsáhlou expozici „Ptačí svět Chebska“ a paleontologickou expozici „Dějiny země“, jejíž součástí jsou modely prehistorických ještěrů v životní velikosti.
 

 

soos_rezervace_muzeum_ilustrfoto

Věková kategorie: všechny věkové kategorie
Adresa:Rezervace Soos, 35101, Františkovy Lázně, Karlovarský kraj
Web:www.muzeum-frantiskovylazne.cz
Otevírací doba:

 

Otevírací doba 2022:
 

Otevřeno od 1. 4. do 31. 10. denně, od 4. 11. do 27. 11. pouze o víkendech – pátek, sobota, neděle

duben, květen, červen 9:00 - 17:00 hodin

červenec, srpen 9:00 – 18:00 hodin

září, říjen  9:00 - 17:00 hodin

listopad  10:00 - 16:00 hodin (POUZE O VÍKENDECH – pátek, sobota, neděle)

Vstupné/Cena:

 

Vstupné 2022:

 

dospělí   100 Kč

studenti, důchodci a ZTP   80 Kč

děti 7-15 let   50 Kč

děti do 6 let   zdarma

rodinné vstupné - max. 3 děti -  230 Kč

 

Jednotná vstupenka:

Vstupenka s platností 10 dnů do Muzea Františkovy Lázně, hradu Seeberg, NPR Soos

Dospělí   220 Kč

Rodinné vstupné (2 dospělí + 3 děti)  500 Kč

 

Poslední aktualizace: 2.3.2022 14:34:18

undefined zone730

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.