Rychlé vyhledávání akcí

Zlatý kůň

ovce_jdou_na_pastvu_zvire_upraveno

Naučná stezka tvoří okruh o celkové dlélce 3,5 km a má celkem 11 zastavení. Prohlídka celé stezky trvá asi 1,5 až 2 hodiny. Stezka je vhodná pouze pro pěší návštěvníky.

 

V roce 2007 byla v koněpruské oblasti, konkrétně v NPP Zlatý kůň a PR Kobyla, vybudována nová naučná stezka, která nahradila původní z roku 1977. Stezka má hned tři začátky, první u pokladny Koněpruských jeskyní, druhý při východu z jeskyň a třetí u parkoviště. Cesty od všech počátků se spojí pod vrcholem Zlatého koně. Z vrcholu je kruhový rozhled na jihozápadní část Českého krasu, Brdské Hřebeny a Křivoklátskou vrchovinu. Dále se návštěvník dostane až k hraně bývalého Císařského lomu odkud je velkolepá vyhlídka na činný vápencový Velkolom Čertovy schody západ. Následuje strmý sestup ze Zlatého koně do Houbova lomu s výhledem na objevný vchod do Koněpruských jeskyň. Cesta pokračuje přes pastviny na jižním úpatí Zlatého koně, silnici a malé opuštěné lomy do přírodní rezervace Kobyla. Stezka mírně stoupána na vyhlídku nad lomem a dále strmě klesá na dno lomu na Kobyle s výhledem na Očkovský přesmyk. Z lomu trasa NS vychází štolou, kterou se dříve vyvážel vytěžený vápenec, a pokračuje po okraji lesa zpět na parkoviště Koněpruských jeskyní.

Prohlídku lze omezit jen na část NS v NPP Zlatý kůň, která zahrnuje zastávky č. 1 až 7. Odsud vede krátká spojka zpět na parkoviště Koněpruských jeskyní. Zkrácená trasa je dlouhá asi 1,5 km, její prohlídka trvá asi 45 minut. 

Adresa:Koněpruské jeskyně, 26601, Koněprusy, Středočeský kraj
Poslední aktualizace: 4.5.2013 19:00:33

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.