Rychlé vyhledávání akcí

Severočeské muzeum v Liberci

severoceske_muzeum_liberec_ilustrfoto

Severočeské muzeum v Liberci patří mezi největší muzea v České republice. Založeno bylo v roce 1873 jako uměleckoprůmyslové muzeum a v českých zemích je nejstaršímmuzeem tohoto typu.

Již v prvních letech své existence se podařilo shromáždit mimořádně bohaté sbírky prakticky ze všech zájmových oborů z vyspělých evropských zemí a zčásti také z Předního a Dálného východu. S ohledem na místní tradice severních Čech však největší pozornost patřila sklu a textilu.

Dnes zahrnuje Severočeské muzeum kromě bohatéknihovny tři sbírková oddělení, přírodovědecké, historické (s archeologií) a uměleckohistorické. Tomuto členění odpovídají i stálé expozice, v nichž jsou po generální rekonstrukci celé budovy v letech 1982-1988 instalovány vybrané sbírkové předměty.

V přízemí budovy je umístěna přírodovědná expozice. Je věnována přírodě významných krajinných celků v severních Čechách, chráněným krajinným oblastem Jizerské hory, České středohoří, Lužické hory, Labské pískovce a Kokořínsko.

Expozice dějin Liberecka dokumentuje období od kolonizace území ve 12. století do vzniku republiky v roce 1918. Zvláštní pozornost je věnována vývoji textilní výroby (v expozici je umístěno originální textilní nářadí cechovní a manufakturní výroby).

Stálá expozice vprvním patře budovy zahrnuje evropský vývoj uměleckých řemesel od antiky do současnosti (tapiserie, sklo, keramika, porcelán, textil, knižní vazby, obecné a ušlechtilé kovy, cín, hodiny, šperky, nábytek, dřevořezby a fotografie). Přestože je v tomto přehledu zastoupeno více než 1 200 sbírkových předmětů, je to pouze nepatrná část celkového bohatství depozitárně uložených sbírek. Stálé expozice před dvěma lety doplnilaexpozice plakátu, která je umístěna na podestě v přízemním mezaninu a expozice mechanických hudebních automatů, umístěná ve sloupové síni.

Součástí budovy Severočeského muzea je takérekonstruovaná renesanční věž bývalé liberecké radnice.
Severočeské muzeum v Liberci je členem Mezinárodní rady muzeí ICOM (International Council of Museums) a jeho pracovníci jsou povinni dodržovat ICOM etický kodex pro muzea.
 

Adresa:Masarykova 11, 46001, Liberec, Liberecký kraj
Telefon:+420 485 246 111
Email:muzeumlb@muzeumlb.cz
Web:www.muzeumlb.cz
Otevírací doba:

denně mimo pondělí
9:00-17:00 hodin, středa do 18:00 hodin

Vstupné/Cena:

VSTUPNÉ PO DOBU REKONSTRUKCE:

Dospělí: 30,- Kč
Děti od 6 let, důchodci, studenti: 10,- Kč


VSTUP ZDARMA A SLEVY:

ZDARMA

děti do 6 let
držitelé průkazu ZTP,ZTP/P
držitelé průkazky AMG, ICOM, ICOMOS
zaměstnanci NPÚ
bezpříspěvkoví dárci krve
pedagogický doprovod školních tříd
po předložení vstupenky z OGL ne starší 14 dnů

50% SLEVA

držitelé karet ISIC a ITIC

50% SLEVA PRO DOSPĚLÉ

držitelé karty EUROBEDS (Klub českých turistů)

Poslední aktualizace: 2.6.2014 8:54:39

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.