Rychlé vyhledávání akcí

Domek Boženy Němcové

Domek Boženy Němcové

V někdejším kupeckém domě s přízemním krámkem žila po svatbě Božena Němcová a dobovou atmosféru popsala v díle "Chudí lidé". Expozice se vztahuje k této knize, uvidíte také spisovatelčin bytový interiér. V zahradě je symbolicky pohřbena Viktorka, slavná postava z románu "Babička".


V centru městečka naproti kostelu leží domek Boženy Němcové s expozicí připomínající krátkýpobyt spisovatelky v Červeném Kostelci od podzimu 1837 do dubna 1838 a obrazovou minigalerií známého červenokosteleckého malíře Gustava Vacka. Součástí prohlídky Domku Boženy Němcové je i symbolický hrob Viktorky, postavy z Babičky Boženy Němcové, který je umístěn v parčíku za domkem. Hrob je také samostatně přístupný z ulice vedoucí od kostela ke hřbitovu.Expozice spatřila světlo světa již v roce roce 1912, kdy byla před zraky velkého počtu lidí odhalena na Hůlkově domě pamětní deska připomínající měsíce, jež zde spisovatelka strávila. Roku 1942 přibyla pak v podkroví světnička Boženy Němcové - nadšencům z místního muzejního spolku se podařilo shromáždit pozoruhodné připomínky doby, v níž žila, např.originální Hůlkův obchodní pult, jež Němcovi používali jako prádelník. V roce 1962 se expozice domku rozšířila i o přízemní prostory, kde byly instalovány ukázky dobového zařízení a přadlácké praxe, která byla Kostelec v první třetině 19. století typická. Technický stav budovy znemožnil veřejnosti na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let 20. století přístup do expozic. Domku se poté ujalo Muzeum Boženy Němcové v České Skalici, které jej spravovalo až do roku 1999, kdy přešel do správy Městského kulturního střediska v Červeném Kostelci.

 

Končinské události

V prostorách Domku Boženy Němcové máte jedinečnou možnost celé léto zhlédnout také novou expozici věnovanou událostem na Končinách, kde za druhé světové války byla ukryta vysílačka Libuše skupiny výsadkářů z Anglie v rámci Operace Silver A, a kterou gestapo 30. května 1942 odhalilo. Při té příležitosti uvěznili a později popravili 4 členy rodiny Burdychových a Františka Jirouška. Radista Jiří Potůček se prostřílel z obklíčení a unikal ještě tři dny.

Obci Bohdašín a osadě Končiny hrozilo kvůli ukrývání parašutisty Potůčka vypálení jakoLidicím a Ležákům. Tehdejší přednosta náchodského policejního úřadu Jan Chudoba znal hradeckého šéfa gestapa a možná na něj i leccos věděl, a tak ho přemlouval, ať obce ušetří, ať zavolá K. H. Frankovi. Argumentoval, že jiní lidé o ukrytém radiotelegrafistovi nevěděli, a nakonec uspěl. Zvrátit likvidaci dalších dvou obcí pomohly i velké mezinárodní protesty po vypálení Lidic a Ležáků.

Adresa:ul. Boženy Němcové, 54941, Červený Kostelec, Královéhradecký kraj
Email:mksck@mksck.cz
Web:https://www.cervenykostelec.cz/budovy-a-verejne-prostory/domek-bozeny-nemcove
Otevírací doba:

Květen - Zářípondělízavřeno
úterý - neděle09:00 - 12:00
13:00 - 16:00

Vstupné/Cena:

Cena: 20 Kč

Snížená cena: 10 Kč

Poslední aktualizace: 23.11.2018 9:07:42

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.