Rychlé vyhledávání akcí

Sloupsko-šošůvské jeskyně

sloupsko_sosuvske_jeskyne_ilustrfoto

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou největší zpřístupněné jeskyně v ČR. 

Tvoří je rozsáhlý komplex dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí, které spojují dvě podzemní patra s výškovým rozdílem 60 m. Prohlídky jsou buď klasické na dvou trasách, historické nebo od 1.7.2012 se můžete poprvé podívat i do Spodních pater.

Krátký okruh jeskyněmi o délce 890 metrů prochází Sloupskou částí jeskyně a končí v jeskyni Kůlna s archeologickou expozicí. Dlouhý okruh o délce 1760 metrů vede Sloupskou i Šošůvskou částí jeskyní a rovněž končí v jeskyni Kůlna. Jeskyně nabízejí i Historickou prohlídku jeskyně. Průvodci v dobových kostýmech a v nářečí provádějí celoročně Šošůvskou částí jeskyně. Návštěvníci jsou při této prohlídce   odlehčenou formou seznámeni s historií objevování jeskyní. Historický okruh prochází celou šošůvskou část a rovněž končí v jeskyni Kůlna. Pro tělesně postižené návštěvníky byla velká část jeskyní upravena jako bezbariérová. Zážitková trasa s názvem Po stopách Nagela o délce 1300 metrů vede spodními patry Sloupsko-šošůvských jeskyní.

Jeskyně jsou významným nalezištěm koster jeskynních medvědů, lvů, hyen a dalších živočichů. Dělí se na dvě části - Sloupskou a Šošůvskou. Sloupská část je v zimním období uzavřena kvůli zimujícím netopýrům. Prostora nazývaná Eliščina jeskyně má velmi bohatou krápníkovou výzdobu a také vynikající akustiku, proto je příležitostně využívána pro koncerty komorní hudby nebo ke konání svateb. Při rekonstrukci v roce 1997 byla přemostěna Stupňovitá propast a návštěvníkům se tak otevřel nový netradiční pohled do jejích hlubin. Propast Nagelova, hluboká 80 metrů, je nejmohutnější zpřístupněnou podzemní propastí v České republice. Pro návštěvníky je zpřístupněna obdobně jako propast Macocha dvěma vyhlídkovými můstky. 

  


.

Adresa:Sloup 237, 67913, Sloup, Jihomoravský kraj
Telefon:+420 516 435 335
Email:sloupskososuvske@caves.cz
Web:www.sloupskososuvskejeskyne.cz
Otevírací doba:

Út - Ne 8:00 - 16:00

Pro vstup do jeskyně v měsících prosinec, leden a únor je potřebná rezervace. 
 

Poslední aktualizace: 19.4.2014 12:13:06

Zajímavá místa v okolí

undefined zone730

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.