Rychlé vyhledávání akcí

Zrcadlové bludiště na Petříně

bludiste_petrin_zrcadlo

Z venku připomíná miniaturní hrad, ale zevnitř je nekonečné. Jde o typický příklad petřínské magie, provozované zde ke konci 19. století Klubem českých turistů. Zrcadla propojená v důmyslný systém vytváří tunely napříč Petřínem a nafukují ho donekonečna. Děti tu mohou probloudit dětství a dospělí docela ztratit hlavu. 

Bludiště bylo zbudováno podle projektu arch. Wiehla jako pavilon Klubu českých turistů na pražské Jubilejní výstavě 1891. Postavil jej pražský tesařský mistr a stavitel Matěj Bílek. Bludiště stálo původně v blízkosti nároží Průmyslového paláce, o dva roky později bylo přemístěno na Petřín. Je napodobeninou někdejší gotické brány vyšehradské zvané Špička, postavené ve 14. století Karlem IV. a završenou devíti věžičkami. Původně bylo v předních místnostech kruhové panoráma s dvaceti průzory na cca 100 střídajících se stereoskopických diapozitivů zajímavých českých lokalit. Dále byla výstava turistické a publikační činnosti klubu a výstava turistických výrobků českých firem. Následoval prostor dioramatu. Je to velký obraz s plastickým popředím, který znázorňuje boj Pražanů se Švédy na Karlově mostě roku 1648, přesněji obranu Staroměstské mostecké věže jezuitou Plachým. Obraz má 80 metrů čtverečních, je společným dílem bratrů Adolfa a Karla Liebscherových, obraz vytvořili za pomoci Vojtěcha Bartoňka a Karla Štapfera. Karel vytvořil krajinářské a architektonické části, Adolf působivý děj, dílo namalovali za 50 dní. Na obraze je zajímavé vidět, jak vypadal levý břeh Vltavy v polovině 17. st. Pavilon měl značný ohlas, takže Klub českých turistů měl z jeho provozu na výstavě dokonce zisk.

Po přenesení pavilónu na Petřín bylo v pravé části místo panoramatu s diapozitivy nainstalováno zrcadlové bludiště, které vede k dioramatickému obrazu. Inspirací bylo patrně zrcadlové bludiště v Prátru ve Vídni. Druhá místnost byla v roce 1911 vybavena různě vypouklými a vydutými zrcadly (síň smíchu). Bludiště má 31 obyčejných a 14 zkreslujících zrcadel. V roce 1975 provedla Pražská stavební obnova a Ústředí uměleckých řemesel generální rekonstrukci objektu.

ZAJÍMAVOST

Na střeše bludiště se nachází korouhvičky s křestními jmény řemeslníků, kteří na stavbě pracovali již v roce 1891, sami si je tam napsali.

 

majitel: Hlavní město Praha
správce: Prague City Tourism

Adresa:Petřínské sady, 11000, Praha 1, Praha
Web:www.prague.eu/cs/objekt/mista/107/zrcadlove-bludiste-petrin
Otevírací doba:

 

říjen, březen: po - ne 10 - 20

listopad – únor: po - ne 10 - 18

duben – září: po - ne 10 - 22 

 

Vstupné/Cena:

 

Základní  90 Kč

Snížené  70 Kč 

Rodinné vstupné (max 2 dospělí + až 4 děti do 15 let)   250 Kč

Doprava:

 

nejbližší stanice MHD: tram Újezd + lanovka Petřín 
Pokud je lanovka mimo provoz: 
- z Pohořelce (tram č. 22) ulicí Strahovskou nebo Úvoz 
- od stanice Malostranské náměstí (tram č. 12, 20, 22) ulicí Tržiště a Vlašská 
- z Újezdu (tram č. 6, 9, 12, 20, 22) nahoru Seminářskou zahradou 
- ze stanice Koleje Strahov nebo Stadion Strahov pěšky po rovině areálem kolejí a Růžovým sadem 
autem: od Strahovského stadionu Jezdeckou ulicí nebo z Dlabačova podél hradeb

Poslední aktualizace: 15.1.2021 23:25:59

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.