Rychlé vyhledávání akcí

Zřícenina hradu Gutštejn

Zřícenina hradu Gutštejn

Na skalnaté ostrožně nad zalesněným údolím potoka Hadovka u Okrouhlého Hradiště na Tachovsku se nachází romantická zřícenina hradu Gutštejna.

Hrad byl založen kolem roku 1300 jako rodové sídlo pánů z Gutštejna. Gutštejnové vlastnili četné statky i jinde než v západních Čechách, a tak již v 15. století hrad zůstával stranou jejich pozornosti. Roku 1489 zemřel Burian zvaný Bohatý, jemuž byl ke konci života svěřen i úřad nejvyššího kancléře, a jeho nezdární synové se pak postavili proti králi a smutně prosluli jako obávaní nájezdníci, kteří loupili v Čechách i v Bavorsku. Na gutštejnském hradě tehdy věznili své zajatce, za které požadovali výkupné. Gutštejnové vlastnili hrad do roku 1549, kdy ho prodali majiteli Bezdružic Hanušovi Elpognarovi. Již po polovině 16. století je hrad uváděn jako pustý a po skončení třicetileté války z něj zbyly jen zříceniny.

Nejstarší etapu hradu připomínají pozůstatky obvodové zdi na severní, západní a zčásti i východní straně. Z druhé poloviny 14. století pochází hranolová věž se zaoblenými nárožími. 

 

Foto: www.hrad-gutstejn.cz

Adresa:
Web:www.hrad-gutstejn.cz
Otevírací doba:

 

Hrad je v současné době z důvodu nebezpečí uklouznutí a pádu do hloubky pro návštěvníky uzavřen.

Poslední aktualizace: 10.4.2020 13:07:31

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.