Rychlé vyhledávání akcí

Zámek Křimice

Zámek Křimice

K řimický zámek stojí na místě bývalé tvrze. Byl postaven v barokním slohu v roce 1732. Do dnešní empírové podoby byl přestavěn v roce 1811. K 1. lednu 1950 byl zámek převeden do majetku státu pod správou Národní kulturní komise. Zámek měl být udržován a měl sloužit jako jiné zámky ke kulturním účelům.
V roce 1951 převzala zámek plzeňská Škodovka, která v zámku zařídila učňovský domov. V té době byl zámek upraven na ubytování mnoha učňů. Mnohé tyto úpravy byly velmi necitlivé a porušily statiku zámku. Učňové byli v zámku až do roku 1974. Zámek převzalo Západočeské muzeum, které využívalo zámek jako depozitář. Dále byly v zámku restaurátorské dílny. Muzeum do zámku prakticky neinvestovalo a tak zámek chátral.
V roce 1994 byl zámek vrácen v rámci restitucí rodině Lobkowiczů. Ze zákona mělo muzeum možnost ještě 10 let zůstat. Plně toho využilo a v roce 2004 se začalo stěhovat, což trvalo další tři roky. Až v roce 2007 byl zámek zcela předán. Od té doby se započalo s opravami.
T éměř všechna okna, kterých má zámek 130, byla rozbitá. Nad hlavním schodištěm byl propadlý strop, v některých klenbách byly trhliny a celá statika zámku byla v havarijním stavu.
I park, který byl léta uzavřen pro veřejnost, byl zdivočelý a připomínal džungli. Dnes je park již k nepoznání, je otevřen veřejnosti a využívá se ve spolupráci s obecním úřadem ke kulturním účelům. V létě probíhají zámecké slavnosti, divadlo, letní kino, dětské dny a setkání seniorů.

Foto: www.lobkowicz-krimice.cz

Věková kategorie: Věková kategorie neuvedena
Adresa:Plzeňská 61/3, 38801, Blatná, Jihočeský kraj
Web:www.lobkowicz-krimice.cz
Poslední aktualizace: 15.3.2020 10:20:39

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.