Rychlé vyhledávání akcí

Výstava Pax tecum Václava Chada ve Zlíně

Výstava Pax tecum Václava Chada ve Zlíně

Na 8. září připadlo 100 let od narození výrazného malíře Václava Chada. Zlínská galerie, která nese jeho jméno, k této příležitosti připravila výstavu jeho obrazů pod názvem Pax tecum. K vidění bude od 22. září až do 12. listopadu 2023. Souběžně se uskuteční i výstava Alexe Berana, jehož s Václavem Chadem pojí studia v Baťově Škole umění Zlín.

Poměrně krátký, ale intenzivní život Václava Chada představí prostřednictvím jeho díla výstavní prostor nesoucí jeho jméno – Galerie Václava Chada ve Zlíně. Václav Chad patřil k prvním studentům nově založené Školy umění firmy Baťa, jež zahájila provoz 18. září 1939. Po dokončení studia pokračoval na tzv. huti – speciální školní dílně pro absolventy, kde měl možnost se zapojit do velkých školních zakázek, současně během celých studií také pracoval jako výtvarník v propagačním oddělení Baťových závodů. Od října roku 1944 se naplno zapojil do protifašistického odboje, nakonec sám vedl konspirativní skupinu. Při razii gestapa na firemním internátu v noci z 23. na 24. února 1945 byl při pokusu o útěk zastřelen.

Výstavu Václava Chada a Alexe Berana je možné zhlédnout také v doprovodu jejích kurátorů, Miroslavy Ptáčkové a Víta Jakubíčka. Tato komentovaná prohlídka se uskuteční ve čtvrtek 26. října v 17 hodin. O umělecké činnosti studentů baťovské Školy umění během 2. světové války promluví Vít Jakubíček ve čtvrtek 9. listopadu. Přednáška s názvem „Když mluví zbraně, mlčí můzy?“ začíná v 17 hodin.

V termínu od 22. září do 12. listopadu bude v Galerii Václava Chada k vidění také výstava Alexe Berana „Čas, kdy nohy umrzají a srdce odlétá ústy“, která obsáhne zlínské období autora, tj. roky 1939-1945.

Výstavy jsou realizovány za podpory Státního fondu kultury ČR, Zlínského kraje a Statutárního města Zlína. Jsou přístupné v Galerii Václava Chada v prvním poschodí zlínského zámku od středy do pátku a v sudé neděle, vždy od 13 do 17 hodin. Vstupné na výstavy je ve výši 70 Kč, pro děti od 6 do 15 let, studenty a seniory 50 Kč, děti do 6 let a držitelé průkazů ZTP a ZTP/P mají vstup zdarma. Školní skupiny platí vstupné 40 Kč, pedagogický doprovod je zdarma. Další podrobnosti o zlínském zámku i Galerii Václava Chada najdete na www.zlinskyzamek.cz a www.gvch.cz.

Věková kategorie:cca 10 let a více
Délka trvání akce:otevřeno od středy do pátku a v sudé neděle, vždy od 13 do 17 hodin

Komentáře

Komentáře mohou z důvodu kontroly obsahu psát jen registrovaní a přihlášení návštěvníci. Přihlásit se můžete i přes svůj facebookový profil:

Jméno:
Heslo:
 
Obnovit zapomenuté heslo


Poslední aktualizace: 22.9.2023 16:18:48

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.