Rychlé vyhledávání akcí

Technická evoluce z nadhledu

eurazio_vystava_plakat.

Centrum EURAZIO V Modleticích u Prahy, v rámci oslav 10. výročí firmy 4ISP na trhu, uvede ve svých prostorech výstavu pod názvem Technologická evoluce z nadhledu. Zahájena bude slavnostní vernisáží dne 18. září a potrvá zde minimálně jeden rok. Stane se tak jednou z akcí pro zákazníky, technické školy i všechny zájemce o moderní technologie. Výstavu společnost 4ISP pořádá ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně, které se stalo jejím patronem. Oba subjekty v rámci jejího konání poukazují na bleskový vývoj přístrojů ve světě techniky. K vidění zde budou nejběžněji dostupné počítače 80. let v Československu, část výstavy je věnována „Fenomén IGRÁČEK“. Ta je určená nejmenším návštěvníkům. V rámci výstavy Fenomén IGRÁČEK jsou zakomponovány výrobky 4ISP. Výstava bude přístupná nejenom široké veřejnosti či školám, ale i zákazníkům, kteří navštíví některý z Dní otevřených dveří, a to 18. září, dále na začátku prosince a v únoru příštího roku. V těchto dnech nabídne 4ISP novinky ze svého portfolia. Dále představí exponáty předchůdců CNC strojů a výtvory studentů. Firma připraví zajímavé cenové nabídky jak pro stávající, tak nové zákazníky. Také v jubilejní roce podpoří 4ISP studentský projekt ČVTU Formule, nově se zaměří i na podporu učňovských technických oborů. S těmi navázala firma spolupráci a práci studentů bude prezentovat v rámci svých dní otevřených dveří. Cílem bude kontakt studentů s reálným podnikáním a kontakt s konkrétními firmami, do kterých možná jednou nastoupí nebo založí své.


Výstava představuje nejběžněji dostupné počítače 80. let v Československu,“ uvádí Ing. Jaroslav Pipota, vedoucí oddělení správy sbírek a informací z Technického muzea v Brně. „Na výstavě jsou zastoupeny počítače Československé výroby, například počítač IQ 151 z roku 1985, nebo počítač PMD 85-2, za zmínku stojí také počítač Didaktik M z roku 1990- jedná se o jeden z mnoha klonů západního počítače ZX Spectrum z roku 1982- oba počítače jsou vzájemně kompatibilní. Počítače západní provenience zastupuje například počítač SHARP MZ-811 z roku 1985, jedná se o jediný západní počítač, který bylo možné v Československu oficiálně zakoupit mimo Tuzex. Jeho kupní cena byla stanovena na 6600,- Kč. Nebo také populární ZX Spectrum tzv. „gumák“ z roku 1982. Výstava je také interaktivní, návštěvníci si mohou zahrát dobové hry jako je například Super Mario Bros., Tetris, atd. na retro konzoli Nintendo Entertainment System (zkráceně NES). Z dnešního pohledu nebyl výkon počítačů této éry nijak oslnivý. Například procesor TESLA MHB8080A osazený v počítači IQ151 měl pracovní frekvenci pouhé 2 MHz. Lépe na tom byl SHARRP MZ-811, který byl osazen procesorem Z80A o taktu 3,5 MHz. Některé počítače Československé výroby měly například problém s chlazením. Počítač IQ 151 po hodině práce byl tak horký, že se na jeho krytu nedala udržet ruka.

Věková kategorie:cca 3 roky a více

Komentáře

Komentáře mohou z důvodu kontroly obsahu psát jen registrovaní a přihlášení návštěvníci. Přihlásit se můžete i přes svůj facebookový profil:

Jméno:
Heslo:
 
Obnovit zapomenuté heslo


Poslední aktualizace: 19.9.2019 14:42:51

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.