Rychlé vyhledávání akcí

Renesanční armilární sféra - unikátní exponát v Centru stavitelského dědictví v Plasích

Renesanční armilární sféra - unikátní exponát v Centru stavitelského dědictví v Plasích

Národní technické muzeum obohacuje každoročně expozici Centra stavitelského dědictví NTM Plasy vybraným exponátem, který z tématu stavitelství vybočuje. Pro rok 2020 zvolilo opravdu mimořádně cenný předmět, jeden z nejvzácnějších ze sbírek NTM. V Plasích bude vystavena vzácná renesanční ARMILÁRNÍ SFÉRA, jediná z té doby u nás dochovaná.

Armilární sféra představuje zjednodušený model nebe. Nebeská koule není plná jako u glóbu, ale tvoří ji několik kružnic, které se mohou otáčet a demonstrovat polohu a pohyb nebeských těles. Sloužila jednak jako demonstrační pomůcka při výuce, ale i jako pozorovací a měřicí přístroj.

Historie používání armilární sféry sahá až do starověku, u nás se stala symbolem astronomie a vědy renesance. Z této doby je i vystavený exponát, který je datován mezi roky 1560–1580. Byl konstruována ještě podle geocentrické ptolemaiovské teorie, tedy se Zemí umístěnou ve středu planetární soustavy. Na zemském glóbu o průměru 38 mm je vyryt kartografický obraz Země, který odpovídá znalostem doby poloviny 16. století. Americký kontinent obsahuje poznámku terra incognita (země neznámá), obraz Austrálie chybí.

Armilární sféru můžou od 26. května do 1. listopadu 2020 návštěvníci vidět v rámci Expozice stavitelství NTM CSD Plasy. Další podobné exponáty, z nichž některé jsou Národní kulturní památkou, jsou k vidění v nejvýznamnější sbírce astronomických přístrojů v českých zemích v hlavní budově NTM v Praze na Letné.

Věková kategorie:Věková kategorie neuvedena

Komentáře

Komentáře mohou z důvodu kontroly obsahu psát jen registrovaní a přihlášení návštěvníci. Přihlásit se můžete i přes svůj facebookový profil:

Jméno:
Heslo:
 
Obnovit zapomenuté heslo


Poslední aktualizace: 7.6.2020 21:30:23

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.