Rychlé vyhledávání akcí

Fenomén Igráček v Litovli

Fenomén Igráček v Litovli

Putovní výstavu Fenomén Igráček mapující historii, výrobu a vývoj legendární české hračky nabídne s nástupem prázdninových dní Turistické informační centrum Litovel. Výstavu, kterou pořádá toto informační centrum ve spolupráci s českým výrobcem hraček – firmou EFKO-karton, Inspirací Zlín a Technickým muzeem v Brně mohou zájemci navštívit od 1. července až do 2. září. Návštěvníky mimo jiné čekají i unikátní neprodejné figurky v podobě legendárního siláka Gustava Frištenského a zakladatele Pivovaru Litovel Josefa Svozila, které speciálně pro výstavu v Litovli vyrobil z klasických Igráčků historik a modelář Miroslav Svoboda.

„Přijeďte na výstavu Igráčků do Litovle, města ležícího na ramenech řeky Moravy, kterému se říká Hanácké Benátky. Je rájem pro vodáky i cyklisty. Teče tu proudem nejen řeka, ale také výborné místní pivo. Máme tu radniční věž s výhledem až na Praděd, síť cyklostezek krásnou krajinou lužních lesů, Chráněnou krajinnou oblast Litovelské Pomoraví, třetí nejstarší most Svatoján a také největší sbírku harmonik ve Střední Evropě,“ zve veřejnost ředitelka Městského klubu Hana Neumanová.

Historie malých plastových postaviček se začala psát již před 47 lety. Igráčci se stali populární nejen v České republice, ale i v zahraničí. Tam je děti nejvíce znají pod názvem Pokeeto. Výstava Fenomén Igráček je největší sbírkou původních, ale i současných Igráčků. Součástí litovelské výstavy je mimo všech ostatních lákadel také soutěž o ceny, dětská herna s Igráčky, a také možnost zazávodit si na české autodráze Ites.

Autory původních Igráčků jsou designéři tehdejšího družstva IGRA Jiří Kalina a Marie Krejchová. Jejich postavičky se vyrábí už od roku 1976. První profesí na trhu byl zedník. Právě tuto figurku společně s mnoha dalšími původními Igráčky si návštěvníci mohou na výstavě v Litovli prohlédnout. V devadesátých letech se na trhu objevil skateboardista, policista na motorce či koni apod. Na nějaký čas pak zájem o Igráčky opadl. Před více než deseti lety se však ikonické hračky ujmula firma EFKO, která znovuobnovila její výrobu a vtiskla figurkám moderní podobu. Společně s běžnou produkcí budou na výstavě vidět i Igráčci, které firma EFKO vyrábí na zakázku pro různé firmy. Těm slouží takové figurky jako originální reklamní nebo dárkový předmět.

První z postav, kterou historik a modelář Miroslav Svoboda z klasického Igráčka pro výstavu v Litovli vymodeloval, je legendární sportovec světového jména Gustav Frištenský. Proslavil začátkem 20. století město Litovel i celou Českou republiku. Jeho jméno se stalo symbolem síly a rčení „jsi silný jako Frištenský“ zlidovělo. Jeho vypracované tělo často sloužilo jako model pro sochaře. Jeho síla, technika i schopnost v krátkém čase se správně rozhodnout, stala vzorem pro několik generací. (zdroj: www.gustavfristensky.cz)

Druhou figurku Igráčka převlékl pan Svoboda do podoby Josefa Svozila, zakladatele pivovaru v Litovli. Svozil pocházel z gruntu číslo 10 z nedaleké Seničky, kde dlouhá léta hospodařil. Stal se odborníkem na pěstování chmele, zavedl v našich zemích například drátové vedení chmele. Jako říšský a zemský poslanec za střední Moravu významným způsobem napomohl tomu, aby dne 12. listopadu 1893 došlo k vysvěcení a otevření Rolnického akciového pivovaru se sladovnou právě v Litovli. (zdroj: litovel.cz)

Věková kategorie:cca 3 roky a více
Délka trvání akce:otevřeno 9:00 - 17:00 hodin

Komentáře

Komentáře mohou z důvodu kontroly obsahu psát jen registrovaní a přihlášení návštěvníci. Přihlásit se můžete i přes svůj facebookový profil:

Jméno:
Heslo:
 
Obnovit zapomenuté heslo


Poslední aktualizace: 15.6.2023 13:33:04

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.