Rychlé vyhledávání akcí

Fenomén Igráček v Kladrubech

Igráček se na výstavě v Kladrubech převleče za kní

Regionální muzeum Kladrubska v plzeňském kraji hostí až do 31.srpna putovní výstavu s názvem „Fenomén Igráček“. Tachovsko se tak zcela jistě stane vyhledávaným cílem rodin, sběratelů a příznivců této české hračky. Podobně jako v jiných místech, kde byla tato putovní výstava uspořádána. Expozice mapuje historii, výrobu a vývoj legendární figurky, která na trh poprvé vstoupila v roce 1976. Výstavu pořádá kladrubské muzeum ve spolupráci s českým výrobcem hraček – firmou EFKO-karton, Inspirací Zlín a Technickým muzeem v Brně. Návštěvníky mimo jiné čekají i unikátní figurky, které k této významné příležitosti vyrobil z klasických Igráčků historik a modelář Miroslav Svoboda. Tyto neprodejné unikáty dvou Igráčků představují scénu z roku 1115, kdy kníže Vladislav I. předává zakládající listinu benediktinského kláštera benediktinskému mnichovi.

Výstava se koná ve výstavních prostorách Regionálního muzea Kladrubska, které najdete na náměstí v Kladrubech, asi 6 kilometrů od Stříbra. Muzeum je v hlavní turistické sezoně otevřeno od úterý do neděle vždy od 10 do 17 hodin. Kromě výstavy Igráčků nabízí stálou expozici. Její první část seznamuje návštěvníky s historií Kladrub od založení v roce 1115 po současnost. Nechybí ovšem ani archeologické nálezy, které jsou z mnohem dřívějšího období. Další část stálé expozice seznamuje se systémem pohraničního opevnění, budovaným ve 30. letech minulého století. Letos v létě mohou návštěvníci muzea navštívit ještě jednu výstavu. Jsou jí fotorealistická plátna akademického malíře Václava Siky, který v muzeu bude rovněž vystavovat do konce srpna.

Igráčci dělají dětem radost již 47 let. Malé postavičky, vyráběné v České republice, se stávají stále více populární i v zahraničí, kde je děti znají pod názvem Pokeeto. Výstava Fenomén Igráček je tak největší sbírkou původních, ale i současných Igráčků. Součástí kladrubské výstavy je mimo všech ostatních lákadel soutěž o ceny, dětská herna s Igráčky a možnost zazávodit si na legendární české autodráze Ites.

Autory původních Igráčků jsou designéři tehdejšího družstva IGRA Jiří Kalina a Marie Krejchová. Jejich postavičky se vyrábí už od roku 1976. První profesí na trhu byl zedník. A právě tuto figurku společně s mnoha dalšími původními Igráčky si návštěvníci mohou na výstavě v Kladrubech prohlédnout. Rodiče dnešních dětí si jistě budou pamatovat policistu, hasiče, doktora nebo zdravotní sestřičku. Do roku 1989 vzniklo kolem padesáti různých variant. V devadesátých letech se Igráček snažil jít s dobou, a tak se na trhu objevil skateboardista, policista na motorce či koni apod. Společně s těmito profesemi jsou k vidění i Igráčci, kteří vznikli na objednávku pro různé firmy a instituce jako zakázkové typy současného výrobce figurek – firmy EFKO.

Věková kategorie:cca 3 roky a více
Délka trvání akce:otevřeno denně kromě pondělí 10:00 - 17:00 hodin

Komentáře

Komentáře mohou z důvodu kontroly obsahu psát jen registrovaní a přihlášení návštěvníci. Přihlásit se můžete i přes svůj facebookový profil:

Jméno:
Heslo:
 
Obnovit zapomenuté heslo


Poslední aktualizace: 15.6.2023 13:46:32

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.