Rychlé vyhledávání akcí

Zlenice - místo dávného zločinu

Místo:Středočeský > Praha-východ > Senohraby
zlenice

Hrad Zlenice, lidově nazývaný i jako Hláska, stojí na nevysokém skalnatém ostrohu nad soutokem Sázavy a Mnichovky.


Návrh trasy: Senohraby nádraží ČD - (žlutá) Zlenice (Hláska), zřícenina hradu 2km - (červená) podél Sázavy k rozcestí V Dubsku 4 km - (modrá) Senohraby nádraží ČD 6,5km (délka trasy - 6,5 km)

Kočárky: žlutá část vede úzkými pěšinami, takže doporučujeme jen otrlým rodičům-turistům.

Hrad Zlenice, lidově nazývaný i jako Hláska, stojí na nevysokém skalnatém ostrohu nad soutokem Sázavy a Mnichovky. Patří mezi oblíbené zastávky vodáků, sjíždějících Sázavu. Vznikl v 1.polovině 14.stol., snad jako náhrada za starší hrad nad protějším břehem potoka, dnes označovaný jako Hrad u Čtyřkol.

Zříceniny hradu se mnohem později staly oblíbeným motivem obrázků Josefa Lady, ale také dějištěm historické detektivky Radovana Šimáčka "Zločin na Zlenicích L.P. 1318", který se odehrává v bouřlivé době vlády Jana Lucemburského. Tehdy tu měl být zavražděn pan Oldřich ze Zlenic, za vraha označil autor vladyku Zdislava z Mrače. Vražda je historicky doloženou událostí, kde k ní vlastně došlo, však není zcela jasné, protože ve zmíněné době dnešní hrad Zlenice pravděpodobně ještě nestál.

Pod hradem při řece je Senohrabská plovárna - bývalé říční lázně s kabinkami, které se v posledních letech znovu obnovují. V létě je možné se tady nejen vykoupat, ale také zakoupit občerstvení či pohledy. V činnosti je též přívoz do obce Zlenice na protějším břehu - mimo sezónu jen o víkendu, v létě pak po celý den.

Na červené trase potkáte také starý kolotoč, na kterém je možné se pro zpestření cesty zatočit.

 

Šťastnou cestu!


Poslední aktualizace: 4.5.2013 17:36:22

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.