Rychlé vyhledávání akcí

Zámek rytířů a princezen

Místo:Středočeský > Příbram > Radíč
zamekradic_titulka_ilustrfoto

Zámek Radíč ve své stavbě ukrývá zbytky původní gotické tvrze, jejíž počátky spadají do roku 1333, kdy zde žil Odolen z Radíče.


Zámek Radíč ve své stavbě ukrývá zbytky původní gotické tvrze, jejíž počátky spadají do roku 1333, kdy zde žil Odolen z Radíče. Rytířská tvrz v období raného baroka částečně vyhořela a byla přestavěna na raně barokní čtyřkřídlý zámek, jež uvnitř skrývá arkádové nádvoří. V období raného baroka bylo celé jižní křídlo zámku vyzdobeno nástropními malbami s mytologickými a starozákonními motivy podle renesančních předloh. V této době byla rovněž východně před zámkem postavena mariánská tzv. einsiedelnská kaple Navštívení Panny Marie, jejíž kompletní obnova s velkou úctou k původním historickým prvkům byla dokončena v roce 2011. Před kaplí stojí dvě pískovcové sochy světců Sv. Víta a Sv. Jana Nepomuckého ze slavné barokní dílny Jana Brokoffa – patří k nejvýznamnějším sochařským památkám na Sedlčansku. V pozdním baroku bylo přestavěno východní křídlo zámku, jehož celou plochu prvního patra zaujímá slavnostní sál. Autorství architektury východního křídla se přisuzuje významnému staviteli Antoniu Portovi. K zámku přiléhá poplužní dvůr rovněž z období baroka, jehož nejvýznamnější stavbou je dvoupatrová sýpka s průjezdem a dvojicemi stodol po stranách.
K významným obyvatelům zámku z historie patří např. kněz, filosof a významný matematik Bernard Bolzano.

Současný zámek Radíč byl veřejnosti otevřen v květnu 2012. Návštěvníky láká zejména na Prohlídky všemi smysly - první skutečně zábavné prohlídky zámku bez bariér, kde se i dětský návštěvník nejen dívá, ale i dotýká exponátů, naslouchá, ochutnává zámeckou kuchyni a čichá zámecké vůně. Prohlídkou na míru pro rodiny s dětmi provází rytíř Šebastián Losy z Losenau, prohlídku určenou pro dospělé vede barokní malíř Štěpán (ka). Děti v rámci prohlídky objevují s rytířem čarovný poklad, barokní malíř zase odtajní tajemné šifry a symboly skryté v barokních malbách v jižním křídle zámku.

Interiéry zámku jsou nově obnoveny s respektem k původní architektuře a barokním malbám a vybaveny ve stylu francouzských zámeckých usedlostí.
Na děti i dospělé čeká po prohlídce zámku interaktivní komnata nazvaná Budoár pro princeznu a Dětská zbrojnice, kde si mohou vyzkoušet proměnu v princeznu či rytíře. Na malé princezny tu čekají šaty inspirované rokokem s nezbytnými krinolínami a spodničkami, korunky, vějíře, škrabošky a paraplíčka. K vyzkoušení tu jsou i paruky ve stylu druhého rokoka či vlasy Zlatovlásky. Kluci se budou radovat z rytířské zbroje z dílny papírového platnéře Jiřího Havlise z Borovan.
K odpočinku dospělých a radovánkám dětí slouží zámecké zahrady. Milovníky zvířat potěší zámecká konírna a pasoucí se koně. V areálu zámku je možné se občerstvit v kavárně s bio Kávou3vůní, čokoládovými lanýži a čerstvými moravskými koláči.

Šťastnou cestu!

Otevírací doba zámku:

květen, červen, září: čtvrtek - neděle 10,00 - 17,00 hod
červenec, srpen: úterý - neděle 10,00 -17,00 hod
říjen, listopad: sobota, neděle 10,00 - 17,00 hod

Vstupné:
Miminka a batolata zdarma
Děti od 2-12 let 70,- Kč
Dospělí 95,- Kč
Rodinné vstupné (2 děti + 2 dospělí) 270,- Kč
Senioři a ZTP 75,- Kč
Pes in bag 30,- Kč
Dětská zbrojnice a Budoár pro princeznu 20,- Kč/osoba/ 30 minut

Více informací: http://www.zamekradic.cz

Komentáře

Komentáře mohou z důvodu kontroly obsahu psát jen registrovaní a přihlášení návštěvníci. Přihlásit se můžete i přes svůj facebookový profil:

Jméno:
Heslo:
 
Obnovit zapomenuté heslo


Poslední aktualizace: 5.3.2013 17:42:14

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.