Rychlé vyhledávání akcí

S Jaroslavem Vrchlickým z Křivoklátu k vyhlídce Paraplíčko

Místo:Středočeský > Rakovník > Křivoklát
vyklidka-paraplicko-krivoklat-vylety-rakovnicko

Typ: pěší, vzdálenost: 2 km,
náročnost: malá, výchozí místo: hrad Křivoklát


Jako malé dítě se prý básník Jaroslav Vrchlický těšil na svůj první výlet na Křivoklát, který podnikl v létě 1873. Tehdy devatenáctiletý student pražské filozofické fakulty se sem vypravil z nedaleké Čisté, kde trávil prázdniny u rodičů v tamním parním mlýně.

Pohled na hrad, který se před Vrchlickým vynořil zahalený ranní mlhou, na mladého básníka mohutně zapůsobil. Jakmile však prošel hradní branou, počáteční opojení rychle vyprchalo – po ničivém požáru ve dvacátých letech 19. století byl Křivoklát v troskách. „Všady smutek, truchlení a poušť a zříceniny,“ shrnul Vrchlický své tehdejší dojmy v básni Motiv z Křivoklátu.

Několik let po této návštěvě se tehdejší majitelé Křivoklátu knížata z Fürstenberka pustili do velkorysé obnovy hradu, ke které přizvali i stavitele pražské svatovítské katedrály a restaurátora předních českých gotických památek Josefa Mockera, takže při další Vrchlického cestě na Křivoklát někdy kolem roku 1897 už byl pohled na hrad, jeden z nejpřednějších v české historii, o mnoho veselejší. Pryč byly „truchlivé dumy“, které tu Vrchlickému táhly hlavou před téměř čtvrt stoletím, nyní jiskřil svými pověstnými vtipnými nápady a bláznivými historkami, kterými doplňoval výklad průvodce, až mu z toho šla hlava kolem.

Snad ke stejné návštěvě se váže vzpomínka na úsměvnou příhodu, která Vrchlického potkala, když se rozhodl vyjít si z hradu na vyhlídku Paraplíčko na skále nad soutokem Rakovnického potoka a řeky Berounky. Cesta sem vede kolem pomníku Karla Egona II. Fürstenberka, kde na Vrchlického čekal zástup zvědavců a mezi nimi děvčátko, které směle vyběhlo Vrchlickému vstříc s otázkou, je-li pravda, že je největším českým básníkem. Vrchlický se dívenky nejdříve zeptal na jméno a pak jí s úsměvem odpověděl. „Inu, milá malá Ireno, říká se to.“

POPIS TRASY

K vyhlídce Paraplíčko vás od hradu Křivoklátu (z rozcestí pod Velkou věží) dovede trasa vycházkového okruhu Sokolí (zároveň trasa vlastivědné naučné stezky Paraplíčko). Na vyhlídce Paraplíčko vás čeká krásný výhled do údolí řeky Berounky a na obec Roztoky. Cestou k Paraplíčku navštívíte i zmíněný 14 metrů vysoký novogotický pomník knížete Karla Egona II. z Fürstenberka z roku 1860 s bustou knížete od sochaře Emanuela Maxe. Od pomníku je nejkrásnější vyhlídka na hrad Křivoklát. Vycházka od hradu Křivoklátu na vyhlídku Paraplíčko a zpět měří pouhé dva kilometry.

Komentáře

Komentáře mohou z důvodu kontroly obsahu psát jen registrovaní a přihlášení návštěvníci. Přihlásit se můžete i přes svůj facebookový profil:

Jméno:
Heslo:
 
Obnovit zapomenuté heslo


Poslední aktualizace: 5.3.2013 17:42:16

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.