Rychlé vyhledávání akcí

Romantická Mrač

Místo:Středočeský > Benešov > Mrač
mrac1

Romantický areál skládající se z tvrze, zříceniny barokního zámečku, hospodářského dvora a tvrziště se nachází nedaleko vlakové zastávky Mrač.


Areál skládající se z tvrze, zříceniny barokního zámečku, hospodářského dvora a tvrziště se nachází nedaleko vlakové zastávky Mrač.
Kdysi tu stál jen malý dřevěný hrádek, ve kterém sídlil známý lapka Zdislav Mračský. Ve čtrnáctém století nedaleko od něj Páni z Dubé vybudovali kamenný hrad. Od té doby zažilo mračské panství několik přestaveb a změn funkcí. Pohodlná panská rezidence se stala renesanční tvrzí, sýpkou i bytem pro dělníky z nedalekého kamenolomu.
Podle legendy odtud vedlo hned několik tajných chodeb - z Konopiště, na kopec Čerčanský Chlum a k hradu u Poddubí.
V roce 1951 se na mračské tvrzi točil historický film Jan Hus.
Tvrz je jedinou zachovalou památkou ve střední Evropě, která má plášťové opevnění, kde je pouze jedna palácová a zároveň hospodářská budova začleněna do systému opevnění.
Na Mrači působí sdružení historického šermu Mračtí, které areál spravuje a pořádá tu rozmanité kulturní akce.

Šťastnou cestu!

www.mracti.cz

Komentáře

Komentáře mohou z důvodu kontroly obsahu psát jen registrovaní a přihlášení návštěvníci. Přihlásit se můžete i přes svůj facebookový profil:

Jméno:
Heslo:
 
Obnovit zapomenuté heslo


Poslední aktualizace: 5.3.2013 17:42:28

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.