Rychlé vyhledávání akcí

Naučná stezka Javorník

Místo:Středočeský > Benešov > Javorník
Ententýky

Trasa naučné stezky Javorník vede po úbočí stejnojmenného vrchu (1.089 m) ležícího asi 6 km západně od Vacova a 12 km severozápadně od Vimperka na území CHKO Šumava.


Trasa naučné stezky Javorník vede po úbočí stejnojmenného vrchu (1.089 m) ležícího asi 6 km západně od Vacova a 12 km severozápadně od Vimperka na území CHKO Šumava.

Zaměření stezky je přírodovědně naučné. Seznamuje návštěvníky s přírodními i vlastivědnými zajímavostmi Javornické vrchoviny. Několik stanovišť je věnováno ekologické výchově.

Přístup ke stezce je z obce Javorník silničkou, která vede k temeni vrchu Javorník s rozhlednou, z níž je výhled do celých jižních Čech.
Výchozí místo naučné stezky je v sousedství rozhledny. Stezka má dva okruhy - první je 7,5 km dlouhý, druhý má délku 11 km. Na kratší trase je umístěno 16 zastavení osazených informačními panely, na trase delšího okruhu je 21 zastavení. Trasy stezky, která je určena pěším návštěvníkům, jsou v terénu vyznačeny zelenobílými ochranářskými "psaníčky".

Zajímavosti na trase:
Vrchol Javorníku - rozhledna
Královský kámen - vrch (1.059 m), na vrcholku balvanitá seskupení, vyhlídkové místo, skalní kaple
Rostlinstvo Javornické vrchoviny
Mrazové zvětrávání - tvary vytvořené mrazovým zvětráváním na skalních výchozech
Rotundová kaplička svatého Antonína Paduánského na svahu Javorníku nad stejnojmennou vsí

Komentáře

Komentáře mohou z důvodu kontroly obsahu psát jen registrovaní a přihlášení návštěvníci. Přihlásit se můžete i přes svůj facebookový profil:

Jméno:
Heslo:
 
Obnovit zapomenuté heslo


Poslední aktualizace: 5.3.2013 17:42:20

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.