Rychlé vyhledávání akcí

Hranická propast a Zbrašovské aragonitové jeskyně

Místo:Jihočeský > České Budějovice > Hranice
Ententýky

Hranická propast se nachází v Národní přírodní rezervaci Hůrka nedaleko železniční stanice Teplice nad Bečvou. Podle posledních měření se jedná o nejhlubší propast...


Hranická propast se nachází v Národní přírodní rezervaci Hůrka nedaleko železniční stanice Teplice nad Bečvou. Podle posledních měření se jedná o nejhlubší propast v České republice a celé střední Evropě (více jak 289 m). Vznikla korozní činností vystupujících minerálních vod s vysokým obsahem CO2. Korozí naleptávané a uvolňované bloky na stěnách postupně odpadávaly, čímž docházelo k postupnému rozšiřování a zvyšování prostoru, nakonec pak k jeho přeměnění na propast.
Nedaleko se nacházejí Zbrašovské aragonitové jeskyně, jedinečný jeskynní systém evropského významu vzniklý současným působením atmosférických vod a teplých minerálních pramenů vystupujících z velkých hloubek ve vápencích. Jeskyně zdobí minerál aragonit, gejzírové stalagmity a kulovité sintralové povlaky připomínající koblihy. Jsou to nejteplejší jeskyně v ČR s celoroční stálou teplotou 14 stupňů.
Lokalitou vede turistická trasa.

Šťastnou cestu!

www.mic.hranet.cz

Komentáře

Komentáře mohou z důvodu kontroly obsahu psát jen registrovaní a přihlášení návštěvníci. Přihlásit se můžete i přes svůj facebookový profil:

Jméno:
Heslo:
 
Obnovit zapomenuté heslo


Ritter Ritterhouse - 16.12.2020 11:56

Drahý příteli,

JÁ JSEM:Sarah:Podporuji a starám se,čtu váš profil a přitahuje vás.Rád bych s vámi navázal vzájemné přátelství.Prosím,budu rád,když mi pošlete e-mail zpět v mém e-mailu ( sarahhriterhouse@outlook.com ),abych vám mohl poslat své fotografie a říct vám o sobě více
S díky a pozdravy.

 
neregistrovany uzivatel - 12.1.2009 18:57

 
neregistrovany uzivatel - 12.10.2008 11:51

 

Poslední aktualizace: 5.3.2013 17:42:29

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.