Rychlé vyhledávání akcí

Berlova vápenka

Místo:Pardubický > Chrudim > Třemošnice
berlovavapenka

Okolo roku 1880 byla postavena v Závratci vápenka, kterou koupila firma David Berl. K této vápence nechal David Berl přistavit druhou, menší.


Okolo roku 1880 byla postavena v Závratci vápenka, kterou koupila firma David Berl. K této vápence nechal David Berl přistavit druhou, menší. Mezi nimi zbudoval výtah, od kterého ve výšce zhruba 13m vybíhaly lávky k oběma pecím. Tímto způsobem, který byl v té době zcela unikátní, se zde zavážel vápenec do všech pecí. Netypická byla i doprava vápence k samotné vápence. Dopravován byl lanovou dráhou z prachovických lomů, která byla 5,5 km dlouhá. Vápenka dobře prosperovala i v době války a po znárodnění právě díky zmíněným "zlepšovákům", které výrazně zvyšovaly její produktivitu práce.
Po roce 1950 byla v Prachovicích vybudována nová velká vápenka a cementárna. Postavení tohoto kolosu vedlo logicky k zastavení provozu ve starých vápenkách a v roce 1960 vyhasly i pece v Závratci.
Od roku 2004, kdy byla vápenka prohlášena Ministerstvem kultury kulturní památkou, se začalo pracovat na rekonstrukci vápenky. Podařilo se a 19. června 2010 proběhlo slavnostní otevření Berlovy vápenky - muzea vápenictví.
Berlova vápenka se tak probudila přesně po 50 letech.
Expozice vápenictví se nachází v přízemí a v1. patře. V objektu je možné se také občerstvit.

Šťastnou cestu!

Otevírací doba
květen - září:
ÚT – NE 10:00 – 18:00
březen, duben, říjen:
SO – NE 9:00 – 17:00

Vstupné:
Dospělý 20,-Kč
Děti, důchodci, studenti a držitelé ZTP: 10,-Kč
Rodinné vstupné (2+2) 50,-Kč
Děti do 6 let zdarma

Více info na www.tremosnice.cz

Komentáře

Komentáře mohou z důvodu kontroly obsahu psát jen registrovaní a přihlášení návštěvníci. Přihlásit se můžete i přes svůj facebookový profil:

Jméno:
Heslo:
 
Obnovit zapomenuté heslo


Poslední aktualizace: 5.3.2013 17:42:26

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.