Rychlé vyhledávání akcí

Altán Amálie - dar knížete Fürstenberka milované ženě

Místo:Středočeský > Beroun > Hředle
altan-amalie-vylety-rakovnicko

Typ: pěší, okružní, délka: cca 4 km, náročnost: lehká
Výchozí místo: Hředle, náves


aký nejzvláštnější dárek jste dali z lásky? Když počátkem 20. let 19. století přijel křivoklátský kníže Karel Egon II. Fürstenberk na svůj zámek v Krušovicích a podnikl vycházku na blízký, tehdy ještě bezejmenný vrch nad soutokem Hředelského a Krušovického potoka, uchvátila ho vyhlídka, která se tu před ním otevřela, tak mocně, že prý ihned poručil získat vrch do knížecího majetku, jeho svahy upravit, osázet stromy a na místě nejkrásnějšího rozhledu postavit altán. Z Krušovic sem kníže poručil upravit pohodlnou pěšinu, vinoucí se vzhůru příkrým svahem jako šňůrka ve něrovačce, po které byl jinak namáhavý výstup velmi příjemný a snadný. Vrch s altánem pak kníže věnoval své ženě Amálii, kněžně Bádenské, jak dodnes připomíná deska v severní stěně altánu: „Své milované ženě, své věrné Amálii, posvěcuje tuto výšinu Karel Egon - 1823“.

Tak se doposud bezejmennému vrchu začalo říkat Amálie a vyhlídkový altán a jeho bílé stěny zářily do kraje jako maják a již z dálky „poutávaly oko pocestného tak mocně, že vábení tomu neodolal a vzhůru k nim putoval.“

Dnes bohužel vyhlídku z altánu Amálie znemožňuje vysoký les, o pěkné pohledy do kraje však cestou sem nepřijdete. Vydáte-li se na Amálii po značené turistické trase ze Hředel, naskytne se vám v první polovině cesty krásná podívaná na hřeben Džbánu a především na panorama Hředel.

Za prohlídku stojí i samotné Hředle. Na zdejší návsi najdete kromě barokního kostela Všech Svatých, k němuž se váže pověst o lesníkovi, který z věže kostela zastřelil posvěcenou kulí obávaného džbánského draka, i řadu působivých starých domů, zděných z neomítané opuky, dvojici mohutných památných lip nebo několik uměleckých děl z místního sochařského sympozia Džbán. Více o Hředlích, jejich historii a zajímavostech, se pak dozvíte v místním muzeu, které se nachází v přízemním domku proti hlavnímu vstupu do kostela. Muzeum má otevřeno 1. a 3. sobotu v měsíci od 8 do 11.30 hodin.

POPIS TRASY

Cesta z návsi ve Hředlích k altánu Amálie vede po červeně značené turistické trase. Návrat stejnou cestou.

Komentáře

Komentáře mohou z důvodu kontroly obsahu psát jen registrovaní a přihlášení návštěvníci. Přihlásit se můžete i přes svůj facebookový profil:

Jméno:
Heslo:
 
Obnovit zapomenuté heslo


Poslední aktualizace: 5.3.2013 17:42:17

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.