Rychlé vyhledávání akcí

Květinový fotorámeček

kvetinovy_fotoramecek_emm_tvoreni_vytvarno

V redakci máme momentálně k vyzkoušení zapůjčený domácí plotr značky Silhouette. A tak po delší době trochu tvoříme. Květinový fotorámeček může posloužit jako veselá dekorace v pokojíčku, nebo třeba jako originální dárek babičce či paní učitelce na konci školního roku. My jsme k jeho zhotovení použili plotr, ale určitě se dá vytvořit i bez něj, jen s nůžkami, kružítkem a šikovnýma rukama... 

 

 

 

Co budete potřebovat:

  • fotografie dítěte
  • samolepící vinylový papír na vytvoření jmenovky (jakýkoliv tvar a barva)
  • 3 kartónové papíry rozdílné barvy, velikost A4 případně stačí i menší (na květinu, na rámeček a 2 listy)
  • malý terakotový květináč
  • dřevěná špachtle
  • lepící páska
  • zelená fixa
  • lepidlo
  • fazole nebo písek
  • domácí plotr Silhouette (není nutné)

 

kvetinovyfotoramecek_priprava_plotr_vytvarno_500

Postup:

Z fotografie dítěte vyřízneme/vystřihneme kruh. Velikost si každý může zvolit dle své vlastní představy. Z jednoho tvrdého papíru vyřízneme kolečko s kroužkovým lemem, které bude sloužit jako rámeček pro fotografii - musí být proto přiměřeně větší než výřez fotografie. Z dalšího tvrdého papíru (nejspíše zeleného) vyřízneme 2 listy květiny. Z třetího tvrdého papíru vyřízneme květinu s okvětními listy - květina musí být větší než kolečko s lemem tak, aby okvětní listy přesahovaly rámeček. Pokud používáme plotr použijeme šablony pro listy, květiny i kroužkový rámeček buď ze šablon v knihovně nebo si najdeme jiné vhodné vzory na Internetu. Ze samolepícího vinylu si vyřízneme jmenovku - tvar jmenovky je čistě na naší fantazii, můžeme opět vybírat ze šablon, nebo si vyrobit vlastní tvar. Doprostřed jmenovky umístíme nápis - jméno dítěte či jiný dle potřeby a chuti. Jmenovku vyřízneme na plotru, sejmeme a nalepíme na květináč. Dřevěnou špachtli nabarvíme fixou na zeleno. Na okvětní listy květiny nalepíme lepidlem kolečko s kroužkovým lemem a na tento rámeček nalepíme kulatý výřez z fotografie. Takto zhotovenou květinu přilepíme izolepou k dřevěné špachtli. Níže na špachtli přilepíme zelené listy. Terakotový květináček vysypeme fazolemi či pískem a celou zhotovenou květinu do něj zapíchneme. 

Hotovo!

 

Co je plotr a jak funguje práce s ním?

Řezací plotr je přístroj se zabudovaným nožem, který vyřízne vše, co si přejete. Motiv si sami vymyslíte a nakreslíte, nebo stáhnete z internetu, nebo zakoupíte z galerie šablon. Řeže papír, látku, samolepící fólie, nažehlitelné fólie na textil, koženku, filc a další materiály. Dokáže vyříznout zvolené motivy do nejjemnějšího detailu. Udělá službu jakou by žádné nůžky a ruce na světě nezvládly...

Plotry používají hlavně profesionální tiskaři. Domácí plotr značky Silhouette je však výjimečný tím, že je stavěný pro amatéry. Je velmi malý, takže doma nezabere moc místa a cena je přijatelná. Pohybuje se již od 6200 korun.

Plotr je napojen na počítač přes USB kabel. Do počítače se nainstaluje grafický program Silhouette Studio (zdrama a v češtině), ve kterém je možné vytvářet vlastní vzory, popř. využít knihovny (cca 60 000 již hotových). Software je přehledný, jednoduchý na naučení a dokáže velmi dobře přetvářet jakýkoli obrázek do linek pro vyřezání. Plotr se ovládá několika tlačítky a vyrábění na něm je snadné a rychlé. Dovozce navíc pořádá kurzy jak pro začátečníky, tak pro pokročilé uživatele.

 

Text, foto: (c) Ententýky.cz


Datum vložení: 16.6.2016 14:47:45

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.