Rychlé vyhledávání akcí

Domácí plotr Silhouette Portrait

pozvanka_plotr_tvoreni

Dostali jsme možnost vyzkoušet si v redakci domácí plotr Silhouette Portrait, a tak jsme ji využili. Byla to pro nás první zkušenost s prací na plotru vůbec, a tak byla plná překvapení. Chvíli nám trvalo, než jsme se s plotrem seznámili, ale potom už nás práce s ním začala těšit. Výsledkem našeho prvního snažení je pozvánka na dětskou naroninovou oslavu.

 

 

 

Domácí plotry Silhouette jsou určeny k vyřezávání z papíru, látky, folií a dalších materiálů o tloušťce až 0,9 mm. Folie mohou být samolepící, zažehlitelné, hladké, chlupaté či třpytivé.... Škála použití je široká. Plotr se dá využít pro domácí tvoření s dětmi, ale stejně tak si na něm snadno vyrobíte vizitku pro své nové podnikání, popisky na kořenky nebo vlastní razítko.

 

plotr_portrait_silhouette3

Jak plotr funguje?

Plotr je napojen na počítač přes USB kabel. Do počítače se nainstaluje grafický program Silhouette Studio - zdarma včetně aktualizací, ve kterém je možné vytvářet vlastní vzory, popřípadě využít knihovny (cca 60 000 již hotových vzorů a šablon). Grafický program je pro operační systémy iOS a Windows Vista a výše i v češtině. 

Po nainstalování programu je možné začít pracovat. To znamená vybrat si z nabízených vzorů z knihovny nebo kreslit vlastní návrhy na pracovní plochu v počítači. Materiál, z kterého chceme řezat vybrané tvary, se nalepí na adhezní podložku a ta se načte do plotru. Ručně je třeba před každým řezáním nastavit sílu řezu podle zvoleného materiálu, což není vůbec složité. Po nastavení řezu se výkres odešle v grafickém programu k řezání a plotr vyřeže vše, co jsme mu k řezání zadali. 

 

pocitac_plotr_silhouette

 

Jaké materiály je možné řezat?

PAPÍR: do gramáže 370g/m2 

VINYL FOLIE: samolepící folie pro venkovní i vnitřní aplikace, pískovací folie a folie pro leptání skla, maskovací folie pro modeláře, folie pro airbrush i stříkaná tetování, folie vhodné pro šablony na přenos nažehlovacích korálků

NAŽEHLOVACÍ FOLIE: folie zažehlitelné na textil – hladké, chlupaté, třpytivé

LÁTKA: podžehlená bavlněná látka (vlizelínem)

FILC: podžehlený filc (1mm)

KRESLENÍ PLOTREM: místo nože se vloží do plotru kreslící pero sketch pen nebo nástavec pro jakékoliv pero a poté plotr navrženou předlohu vykreslí. Lze kombinovat kreslení i řezání.

VÝROBA VLASTNÍCH SAMOLEPEK: řezání na plotru lze kombinovat s tisknutím na domácí tiskárně. Připravíte si v kreslícím programu Silhouette Studio návrh samolepek, vytisknete si je na materiál v domácí tiskárně a poté necháte plotr vyříznout obrys samolepky.

PIXSCAN PODLOŽKA: tato adhezní podložka v podstatě nahrazuje scaner. Materiál, ze kterého chcete vyříznout motiv, položíte na podložku, vyfotíte, nahrajete obrázek do počítače a necháte si z materiálu motiv v plotru vyříznout.

RAZÍTKOVACÍ MATERIÁL: na plotrech Silhouette lze řezat silikonový razítkovací materiál a vytvářet vlastní motivy razítek. 

Koženka a další materiály do tloušťky až 0,9mm – například magnetické samolepící a potisknutelné materiály, oboustranně samolepící folie, zlaté, stříbrné, bílé či průhledné potisknutelné materiály, folie pro tvorbu šablon např. kancelářké desky, rybníčková folie či mylar folie...

 

Výroba pozvánky na dětskou narozeninovou oslavu v redakci Ententýky.cz

K výrobě pozvánky jsme zakoupili bílé papíry o gramáži 200g/m2, kvalitní barevné čtvrtky a samolepící folie ve třech barvách. Idea byla vytvořit otevírací pozvánku formátu A5 z přeložené čtvrtky A4 s grafickým potiskem na titulní straně, s obrázkem dortu a balónků na první vnitřní straně a textem o oslavě na druhé vnitřní straně. 

Připojení plotru a stažení grafického programu nebyl problém. Prvotní nesnáze v podobě odmítání řezací podložky plotrem a chybějící informace, jak nastavit sílu řezání bez v návodu inzerované čepičky jsme překonali díky telefonátu do prodejny Davona, kde nám byl plotr zapůjčen. Pak už se nám dařilo lépe. V knihovně jsme našli šablonu dortu i balónků. Jednotlivé díly dortu jsme vybarvili podle svých představ a nechali vytisknout na barevné tiskárně na silnější bílý papír. Tuto předlohu jsme poté dali k řezání do plotru. Jediná komplikace v tomto bodě byla, že plotr vyřezal dané tvary trochu jinde - zřejmě jsme čtvrtku neumístili na podložku přesně tak, aby plotr viděl tvary na místě, kde se skutečně nacházely. Nicméně dort fungoval i v této barevné kombinaci, takže jsme se s tím dále netrápili. Ze šablony balónků jsme ponechali jen balónky a zbavili je šňůrek i mašličky. Poté jsme je nechali vyřezat na samolepící folii ve třech barvách. Navrhli jsme text o oslavě a ten vytiskli na barevnou čtvrtku. Na internetu jsme našli šablonu vhodnou na úvodní stranu pozvánky. Tu jsme si v grafickém programu upravili podle svých představ a vytiskli tiskárnou na stejné barevné čtvrtky. Vyřezané části dortu jsme skompletovali, slepili lepidlem a nalepili na první vnitřní stranu pozvánky. Samolepky balónků jsme rozmístili po obou vnitřních stranách a šňůrky k nim domalovali fixou. 

Nebylo to hned, ale z výsledku máme celkem radost. No řekněte, na první pokus... :)

 

pozvanka_dort_balonky_emma9

 

Plotr Silhouette Portrait je nejzákladnější variantou z nabízených domácích plotrů, zakoupit ho lze za 6200 korun. Informace o dalších typech domácích plotrů a jejich ceny najdete na www.forart.cz. Firma je přímým dovozcem těchto plotrů.

 


Datum vložení: 21.4.2016 18:35:24

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.