Rychlé vyhledávání akcí

Daniela Zbytovská: Je důležité, abychom našli lásku ke každému člověku

daniela_zbytovska_divadlomalehry_herecka550

Daniela Zbytovská je zakladatelkou brněnského autorského divadla MALÉhRY. Hraje v něm spolu s herečkami Nikolou Zbytovskou a Barborou Seidlovou, známou z televizních obrazovek. Nově Daniela Zbytovská napsala a společně se svými divadelními kolegyněmi, které jsou zároveň i blízkými kamarádkami, vydala pohádkovou, vesele strašidelnou knihu s názvem Jak na příšery. 

 

Jak se stane, že herečka napíše pohádkovou knihu?

D.Z.: Píši běžně scénáře do našeho autorského divadla MALÉhRY a trochu jsem se zrovna trápila se scénářem naší nové hry Biostory. Potřebovala jsem si odpočinout, tak mě napadlo, že si tak trochu "ulítnu".  Když člověk zůstane v klidu, tak mu do hlavy začne nekontrolovaně něco létat a mně tam začaly létat pohádky. Tak jsem si vzala papír a psala jsem. Psala jsem celou noc, samo mi to diktovalo a já se bavila tím, co mi na papír přicházelo. Když jsem to ráno četla holkám, tak rozhodly, že se z toho musí udělat knížka, což mě nejprve vyděsilo. Já bych to bývala zavřela do šuplíku a dál to vůbec neřešila. 

Co Vás inspirovalo a jaké Vaše pohádky jsou?

D.Z.: Inspiruje mě vždycky všechno, co vidím kolem sebe. Hlavně to, že jsme zahlceni negativním myšlením a když je někdo zlý, tak jsme na něj také zlí. Je důležité, abychom našli lásku ke každému člověku, protože každý si jí zaslouží. Každý má v sobě touhu po lásce a také alespoň úplně maličkou dušičku, která je dobrá. Když se ta malinká dušička trošičku pošťouchne, když ten člověk dokáže milovat, tak se změní. Změní se hrozně rychle. Myslím, že to všichni známe ze svého okolí. Chtěla jsem, aby mé pohádky byly pozitivní, aby byly o tom, že nemáme soupeřit a chtít být jiní, protože není vůbec důležité, jaký máme tvar nebo barvu. Důležité je, abychom byli radostní, abychom rozdávali radost a abychom to, co děláme, dělali s radostí. Jestli jsme první nebo poslední nemá vůbec žádnou hodnotu. Hodnotu má, jestli z toho máme radost. 

Autorkou knihy jste Vy, přesto je na knize uveden název celého divadla. Proč?

D.Z.: My jsme tři, jsme třinohra, sestři v triku a všechno, co děláme, je propojené. Například Bára má na knize obrovský produkční podíl. Knihu jsme nedaly žádnému vydavatelství, o to to bylo těžší. Bára našla a sehnala nádherný papír, který byl původně příšerně drahý, ale nakonec nás firma, která ho prodávala, podpořila a dala nám ho levně a já si myslím, že je to lidským elementem. Že člověk, který něco chce dělat, zahoří, jedná s ostatními, rozpálí i je a oni pak té věci pomáhají. Myslím, že kdybych to napsala a někomu dala k vydání, tak ten další element už v tom nebude mít takový zápal a takové vášně a knížka by nakonec vypadala úplně jinak. Bára má tedy na knize produkční podíl, Nikola je hodně výtvarně a režijně založená, takže pohádkové CD, které jsme namluvily všechny tři společně, režírovala ona a ona také hodně komunikovala s výtvarnicí, aby výtvarná složka knihy vystihovala naší poetiku. Ale výtvarnice Karolína Stryková byla úžasná.

Jak jste se našly s Karolínou Strykovou?

D.Z.: Úplně náhodně na Facebooku. Máme divadelní facebookové stránky, které používáme pracovně a tam se jednou objevil příspěvek od mladé slečny, která nádherně maluje. Zaujalo nás to, tak jsme ji oslovily. Trvalo to ale asi dva roky, než jsme ji přiměly, aby s námi spolupracovala. Nejdřív jsme se musely seznámit a oťukat, ale o to hezčí je náš vztah. Máme v hlavě další knížku, jsme teď už sehraný tým. 

Jaké máte s knihou plány? Využijete ji divadelně?

D.Z.: Budeme mít pořad - minipořad, čtení dětem spojené s promítáním, s kterým budeme jezdit po různých klubovnách, knihovnách a čajovnách, kde mají zájem číst dětem.

Jak se vaše trojice dala dohromady?

D.Z.: Jsme spolu 18 let, a to strašně vášnivě. Děláme spolu nejen divadlo, náš divadelní život se prolíná s naším soukromým životem. Jsme naprosto sehraná parta a když přibude nějaký ten partner, tak mu nezbývá než se přizpůsobit, protože jinak by to nešlo. Nás nikdo nerozdělí. Nikola s Bárou byly spolužačky na brněnské konzervatoři. Ve 14 letech se seznámily a od té doby spolu jsme. 

Jak funguje spolupráce mezi třemi ženami?

D.Z.: Úplně bezvadně, tři je magické číslo. Je to fajn. Je bezvadné, že jsme se našly. Osmnáct let je dlouhá doba a my se známe tak dobře, že nám to funguje na pohled, na pocit. Můžeme být od sebe sto kilometrů a všechny myslíme na stejnou věc. 

divadlomalehry_zbytovska_barboraseidlova_herecka

Herečky divadla MALÉhRY na křtu knihy Jak na příšery. Zleva: Nikola Zbytovská, Barbora Seidlová a Daniela Zbytovská

 

Text, 2x foto: Ententýky.cz, Karolína Hrdličková

 


Datum vložení: 10.4.2014 14:23:01

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.