Rychlé vyhledávání akcí

Dana Kleinert: V módě jsem zastáncem úplného individualismu

dana_kleinert_modninavrharka_osobnost_vip

Dana Kleinert je slovenská módní návrhářka. Stejné jméno má i její vlastní módní značka, pod kterou navrhuje své modely již od roku 2001. Typickým znakem její tvorby je pletenina s vlastnoručně navrženými vzory. V roce 2012 oblékala slovenskou reprezentaci na zimní Olympijské hry ve Vancouvru a v roce 2013 získala za svou kolekci The Era Národní cenu za design. Na sklonku roku 2013 dokončila kolekci pro značku Sunar Fashion a stala se potřetí matkou.

 

 

Jaká byla Vaše cesta k módnímu návrhářství? Byla to Vaše touha již od dětství?

D.K.: V dětství jsem chtěla tvořit loutky do loutkového divadla, i jsem si nějaké sama vyrobila a darovala kamarádkám - tedy, abychom si nepředstavovali dokonalé kousky, dnes bych se jim asi dost zasmála.

Čím se inspirujete při navrhování nových kolekcí?

D.K.: Záleží na tom, pro koho je kolekce určena - pokud je to pro mou značku, tak tam mám nejvíce volnosti a téma si určuji sama - v podstatě tak, že se zabývám nějakým tématem a to si pak rozvinu do výsledného celku, který sladí moje "vidění" tématu - od přízí, přes barvy až po střihy. Pokud je to kolekce přímo pro konkrétního klienta, tak samozřejmě vnímám i jeho vize a cíle.

Vaší specialitou jsou úplety. Proč právě úplety?

D.K.: Protože při úpletech si ovlivňuji ještě o jeden textilní a umělecký proces navíc - vytvářím si totiž vlastní materiál. Sama si upletu metráž z přízí, které si vyberu a tím pádem ovlivním i barevnost, tloušťku, strukturu, či vlastnosti textilií. Tak proto úplety.

Máte za sebou řadu úspěchů v módním návrhářství. Který považujete za dosud největší?

D.K.: Každý dílčí úspěch je pro mě důležitý a těším se i z "malých" úspěchů – pokud moji klienti oděv nosí rádi. Ale pokud mám zmínit takové ty "oficiální", tak je to Národní cena za design 2013, kterou v její dvaadvacetileté historii vůbec poprvé udělili oděvní kolekci cenu Young Creative Enterpreneur za Slovensko, nebo to, že mě Evropská komise čtyřikrát vybrala pro prezentaci progresivního oděvního designu Evropy v japonském Tokiu.

Blíží se jaro. Prozradíte nám, jaké jsou trendy letošní jarní sezóny a co by ženám nemělo v šatníku chybět? 

D.K.: Toto je téma, ke kterému se nerada vyjadřuji, protože jsem zastáncem úplného individualismu v módě a neřízení se slepě trendy, které určují módní průmysl. Na co apeluji, je spíše podpora domácího designu a tím pádem i podpora individuality a zároveň i lokálního textilního průmyslu.

Navrhovala jste mimo jiné také uniformy pro slovenský olympijský tým na zimní olympijské hry v roce 2010 ve Vancouveru. Jak se Vám líbily slovenské olympijské uniformy v Soči?

D.K.: Osobně si myslím, že je velká škoda, že při takové významné příležitosti prezentace lokálního designu tvorbu této kolekce nedostal žádný slovenský designér. Je to jedna z mála příležitostí, kdy by to mělo být povinností a jako to berou jiné země, i hrdou prezentací. Bohužel se to nestalo a osobně nejsem ani spokojená s prvoplánovým výběrem inspirace a celkovým designem. Ale věřím, že se to v budoucnu změní.

Nedávno jste dokončila kolekci pro značku Sunar. Jak se Vám navrhovaly oblečky pro miminka a batolata? Měla tato práce nějaká specifika?

D.K.: Byla to velmi příjemná spolupráce. Musím říci, že i klient a všichni, kteří se na kolekci podíleli, byli velmi vstřícní a velmi mi pomáhali, protože jsem byla těhotná se svým třetím miminkem. Když viděli, že něco nestíhám, ochotně mi pomáhali, dávali mi zpětnou vazbu. Tato kolekce je tedy takovým společným dílem nás všech. A musím říct, že mi vůbec nezasahovali do mého konceptu, což se vidí málokdy. Představila jsem koncept a klient hned řekl, ano, toto chceme, tato idea se nám líbí a nechal to úplně na mě. Pokoušela jsem se dodržet linii Sunar Fashion vycházející z produktu Sunar complex a přemýšlet jako klient, který chce prezentovat své výrobky. Napadlo mě takové heslo, že když děti rostou se Sunarem, tak proč by oblečení nemohlo růst s dětmi. Tuto myšlenku jsem spojila se svým typickým rukopisem v rámci kolekcí, které jsou v podstatě o tom, že žena může nosit totéž oblečení na různé způsoby. Například se dá obrátit zevnitř ven nebo vzhůru nohama, nebo něco jednou slouží jako pončo a pak je z toho sukně. Tuto hravost jsem chtěla přenést i do kolekce pro děti. V souladu s heslem Oblečení roste s dětmi je v kolekci přítomen i prvek stahování a natahování pomocí šňůrek, čili starší děti se mohou naučit vázat tkaničky, mladší je jen potáhnou a oblečení se buď zkrátí, nebo natáhne. Tkaničky jsou všité do krku žirafy, jejich pohybem se buď zkracuje, nebo prodlužuje. Z oblečení se tak stává i jakási hračka pro děti. Bonusem je dečka, která je vyrobena ze zbytkových materiálů. Je praktická, zateplená, dá se srolovat a použít například jako podsedák či pro přebalování. Navíc, každá je jiná, unikátní, proto ji vnímám jako takový bonus celé kolekce.

Jste maminkou tří dcer, přičemž nejmladší je jen pár měsíců. Jak zvládáte skloubit svou práci a rodinu?

D.K.: Ano, to tedy je, ale hlavně musím přiznat, že vůbec nemám pocit, že to zvládám. 

Vaše módní kolekce prodáváte i v Japonsku. Jak se Vám podařilo proniknout na japonský trh?

D.K.: To je úspěch, který s sebou nese spoustu námahy, cílené strategie a to vše při prostředcích malé firmy. Takže jsme o to šťastnější, že se to podařilo a že vztahy s Japonci jsou postaveny na přátelsko - profesionální bázi.

Založila jste Slovak Fashion Council. Co Vás k tomu vedlo a co přesně je náplní Slovak Fashion Council?

D.K.: Slovenská móda potřebovala a potřebuje platformu, která spojí designéry vzájemně, ale i propojí design, výrobu a prodej. Zároveň má designéry učit, aby byli konkurenceschopní nejen doma, ale hlavně v zahraničí, kde je větší trh, který je dokáže uživit. Vytváříme možnosti prezentace, momentálně se naši designéři prezentují v Londýně, během London Fashion Week na International fashion Showcase 2014.

Máte čas na koníčky? Co ráda děláte ve volném čase?

D.K.: Popravdě žiji hlavně svou prací a rodinou a na opravdu volný čas se teprve těším.

Máte nějaké místo, které ráda navštěvujete s dětmi a které byste doporučila i dalším rodičům (sport, kultura, příroda, restaurace s dětským koutkem....)?

D.K.: Mám ráda místa, která jsou otevřená rodinám, která jsou přirozená a nehrají si na umělý luxus. Mohou to být hory, pláže, ale i města. I v Bratislavě nám taková místa chyběla, proto jsme sami otevřeli Kontakt, který je přesně takovým místem pro kreativní lidi, rodiny, prostě pro otevřené lidi, kteří mají rádi přirozené prostředí. A to hledám všude při mých cestách, ať už s dětmi nebo bez.

the_era_kolekce_danakleinert_ilustrfoto

Ukázka z kolekce The Era

sunar_fashion2014_danakleinert_ilustrfoto

Sunar Fashion 2014

 

Rozhovor a foto Dany Kleinert: (c) Ententýky.cz, Karolína Hrdličková

2x foto z kolekcí: propagační materiály Dany Kleinert a značky Sunar

 

 

 


Datum vložení: 13.3.2014 10:20:48

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.