Rychlé vyhledávání akcí

Zámecký park v Lysé nad Labem

zamecky_park_lysanadlabem_ilustrfoto

Zámecký park v Lysé nad Labem je významnou památkou zahradního umění, jejíž počátky sahají do konce 16. století, kdy Lysá byla komorním panstvím a loveckým zámkem Habsburků (park je na trase naučné stezky Krajinou Rudolfa II.).

Velký rozvoj parku nastal na přelomu 17. a 18. století za Františka Antonína hraběte Šporka. Koncem  18. století byl park jeho adoptivním synem Rudolfem Sweerts-Šporkem rozšířen na současnou velikost. Baron Leitenberger na konci 19. století nechává park upravit v anglickém stylu v podstatě do dnešní podoby. K tomuto si pozval významného zahradního architekta Eduarda Petzolda. Poslední významné změny park prodělal za Kinských, kteří park obohatili řadou významných dřevin, ze kterých se do současnosti bohužel mnoho nedochovalo.
V zámeckém parku najdete:

A. Včeloviště – park byl s ohledem na množství medonosných dřevin doplněn v roce 2011 o úly a jednoduchý informační panel s včelí matematikou. Opodál je malé hřiště s dřevěnými včelami pro nejmenší návštěvníky.

B. Houboviště – mrtvé dřevo je významnou součástí přírody. Jeho význam je přiblížen na informačním panelu. Houboviště střeží prolézačka hřibu dubového.

C. Broukoviště – první broukoviště v ČR bylo zřízeno v Lysé nad Labem v dubnu 2010. Jako v předchozím případě je hlavním cílem upozornit na význam dřevokazného hmyzu.

 

Dále  je v zámeckém parku umístěn alegorický soubor soch, spojených s člověkem a přírodou, který nemá ve světě obdobu.

S cyklem dvanácti měsíců se může návštěvník parku seznámit již v hlavní osové aleji, kterou přichází na druhý zámecký parter. Ten je z východní strany osazen šesti klasicistními sochami antických božstev. Druhý zámecký parter je osazen dvěma sochami sfing, lvů a lvic. Na prostředním schodišti, oddělujícím 1. a 2. zámecký parter, nacházíme alegorie Dne a Noci. Nad nimi jsou pak umístěny sochy Adonise a Venuše. Levé schodiště je ve spodní části osazeno alegoriemi Evropy a Asie, v horní části pak Afriky a Ameriky. Pravé schodiště patří alegoriím živlů – Voda a Země a nad nimi Oheň a Vzduch. Mezi schodišti jsou volně rozmístěny alegorie čtyř ročních dob: Jara (Flory), Léta (Ceres), Podzimu (Bacchus) a Zimy (Saturn).

Adresa:Zámecká 1, 28922, Lysá nad Labem, Středočeský kraj
Telefon:+420 325 510 288
Web:iclysa.cz
Otevírací doba:

duben: 8:00 – 17:00
květen: 8:00 – 18:00
červen-srpen: 8:00 – 19:00
září: 8:00 -18:00
říjen: 8:00 – 17:00

Pro děti:Dětské hřiště venkovní
Poslední aktualizace: 6.7.2014 10:19:41

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.