Rychlé vyhledávání akcí

Zvon svobody na Kleti

Ententýky


Dne 13.11. 2019 se s vámi od 13:00 rádi uvidíme na Kleti, kde dojde k instalaci zvonu na střechu kleťské rozhledny. Zvonu, který dostal název Zvon svobody. Akce se koná u příležitosti oslav 30. výročí revolučních listopadových událostí.
Původní myšlenka na zhotovení zvonu pochází z okruhu lidí kolem Nadace Charty 77. Ti jej nechali odlít jakožto vzpomínku na prvního prezidenta České republiky Václava Havla.  Zvon měl být zavěšen do věže kostela sv. Havla na pražském Starém městě. Výroby se ujala tradiční rodinná zvonařská dílna Grassmayr z rakouského Innsbrucku. Dokončený zvon však nesplňoval v detailech podmínky zadání a byl proto českou stranou odmítnut. Odlit a umístěn do pražského kostela byl tedy zvon nový, přičemž ten původní, současný „Zvon svobody“, zůstal v rakouském muzeu zvonů firmy Grassmayr.

Shodou náhod si vystaveného zvonu s českými insigniemi všiml manžel paní Aleny Mitter, novinářky z Hluboké nad Vltavou, která okamžitě začala vyvíjet snahu o záchranu zvonu. Hrozilo totiž, že zvon bude v případě nezájmu z české strany roztaven. Jedním z oslovených jsem byl i já a rozhodl jsem se, že i vzhledem k blížícímu se 30. výročí Sametové revoluce zvon koupím a naleznu místo pro jeho instalaci. Chtěl jsem samozřejmě zvon zpřístupnit lidem, což by ovšem při umístění v kostele prakticky nebylo možné. Nakonec zvítězila myšlenka zvon, původně jménem Václav, pojmenovat „Zvon svobody“ a umístit jej na vrcholu hory Kleť na tamní veřejně přístupné kamenné rozhledně.
 

Věková kategorie:Věková kategorie neuvedena

Komentáře

Komentáře mohou z důvodu kontroly obsahu psát jen registrovaní a přihlášení návštěvníci. Přihlásit se můžete i přes svůj facebookový profil:

Jméno:
Heslo:
 
Obnovit zapomenuté heslo


Poslední aktualizace: 6.11.2019 20:33:27

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.