Rychlé vyhledávání akcí

Noční prohlídka bunkru MO S-5 Na trati v Bohumíně

Noční prohlídka bunkru MO S-5 Na trati v Bohumíně

V sobotu 29. srpna zažijete jedinečnou atmosféru při noční prohlídce bunkru z 30. let v doprovodu hraničáře a zvuku dieselagregátu. Navíc si můžete vyzkoušet řadu interaktivních exponátů. Novinkou bude noční promítání přímo na zeď bunkru neboli improvizované letní kino.
Nabídneme netradiční komentované prohlídky interiéru, promítání dokumentu o rekonstrukci objektu či ohniště s možností opékání vlastních špekáčků. Novinkou pro letošní rok budou atrakce pro děti ve vojenském duchu a jedinečná možnost projít se ochranným příkopem v levé části objektu. Přístup do příkopu umožníme nouzovým východem. 

Prvorepublikový bunkr z 30. let 20. století můžete v sobotu 29. srpna navštívit od 14 do 22 hodin, komentované prohlídky začínají do 18 hodin vždy v celou hodinu. Od 18 hodin se bude provázet až třikrát za hodinu, podle počtu zájemců. Vstupné je tradiční, tedy 50 korun pro návštěvníky nad patnáct let, děti vstupné neplatí a focení je zdarma. 

Od 21 hodin se bude promítat válečný film Železná srdce. Pořadatelé připraví od 19 do 22 hodin také ohniště, proto buřty k opékání s sebou.

U Bohumína se před druhou světovou válkou stýkaly hranice Německa a Polska, navíc hranice na Hlučínsku a Těšínsku byly vytyčeny až po roce 1918 a neměly proto z historického hlediska dlouhého trvání. Naše země neměla dostatek peněz na špičkové vyzbrojení své armády na úroveň sousedních silných zemí a navíc po roce 1933 začal silně hrozit fašismus, a tím možnost vzniku války. Proto se uplatnila strategie opevnit hranice proti možnému vpádu.

Zajímavostí tohoto vojenského objektu je, že se jedná o dva samostatné, takřka zrcadlové objekty, které rozděluje silnice (bývalá železniční trať). Objekty jsou spojeny 22 m dlouhou podzemní chodbou. Jde o jedinou stavbu tohoto druhu v celém pevnostním systému, která byla prohlášena za kulturní památku.
 

Věková kategorie:Věková kategorie neuvedena

Komentáře

Komentáře mohou z důvodu kontroly obsahu psát jen registrovaní a přihlášení návštěvníci. Přihlásit se můžete i přes svůj facebookový profil:

Jméno:
Heslo:
 
Obnovit zapomenuté heslo


Poslední aktualizace: 21.8.2020 8:30:29

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.