Rychlé vyhledávání akcí

Naučná stezka Borkovická blata

Místo:Jihočeský > Tábor > Borkovice
Ententýky

Trasa naučné stezky Borkovická blata vede krajinou severní části Českobudějovické pánve v prostoru mezi Veselím nad Lužnicí, Soběslaví a Týnem nad Vltavou. Částečně prochází stejnojmennou přírodní rezervací.


Trasa naučné stezky Borkovická blata vede krajinou severní části Českobudějovické pánve v prostoru mezi Veselím nad Lužnicí, Soběslaví a Týnem nad Vltavou. Částečně prochází stejnojmennou přírodní rezervací.

Stezka seznamuje s rašeliništěm, jeho rostlinným pokryvem a s dřívějšími i moderními způsoby těžby rašeliny. Přibližuje rovněž národopis oblasti Soběslavska.

Stezka je určena pěším návštěvníkům, z větší části ji mohou využívat i cyklisté. Přístup k ní je z osady Záluží silniční odbočkou na Dráchov. Z této silnice se odbočí opět vpravo směrem na Mažice. Výchozí místo je na malém parkovišti při pravé straně silnice. Od něj vede zeleně značená cesta k vlastnímu začátku stezky, vzdálenému asi 0,5 km.
Na začátku trasy je umístěna schránka s tištěnými průvodci, které mohou návštěvníci využít a po skončení prohlídky opět vrátit do schránky. V terénu je stezka vyznačena zelenobílými ochranářskými "psaníčky". Na trase je osazeno několik informačních tabulí. Součástí stezky je i expozice těžebních strojů, jimiž se rašelina v nedávné době dobývala. Část stezky vede po pevných cestách, část po poválkovém chodníku. Vedle chodníku upozorňují tabulky s čísly na některé význačné rostliny rašeliniště, v tištěném průvodci je pak ke každému číselnému označení uveden text, který danou rostlinu přibližuje. Na asi 4,5 km dlouhém okruhu je umístěno celkem 30 těchto zastavení.

Zajímavosti na trase:
Vyhlídková věž
Život obyvatel blat - kroje, architektura
Těžba rašeliny - historické způsoby dobývání
Těžba rašeliny - těžební mechanizace z poloviny 20. století
Blatská princezna - nejstarší a nejvyšší borovice na blatech
Rojovník bahenní - typická rostlina blat

Komentáře

Komentáře mohou z důvodu kontroly obsahu psát jen registrovaní a přihlášení návštěvníci. Přihlásit se můžete i přes svůj facebookový profil:

Jméno:
Heslo:
 
Obnovit zapomenuté heslo


Ritter Ritterhouse - 16.12.2020 12:17

Drahý příteli,

JÁ JSEM:Sarah:Podporuji a starám se,čtu váš profil a přitahuje vás.Rád bych s vámi navázal vzájemné přátelství.Prosím,budu rád,když mi pošlete e-mail zpět v mém e-mailu ( sarahhriterhouse@outlook.com ),abych vám mohl poslat své fotografie a říct vám o sobě více
S díky a pozdravy.

 

Poslední aktualizace: 5.3.2013 17:42:15

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.