Rychlé vyhledávání akcí

Hadí stezka na Svatobor

Místo:Plzeňský > Klatovy > Sušice
Ententýky

Svatoborské lesy jsou nejen oblíbeným místem turistů a cyklistů, ale také rájem houbařů. Na vrchol se můžete vydat i na koni. Před chatou Svatobor je připraveno ohniště. Cesta dolů může být plná adrenalinu – v podobě letu na padákovém kluzáku nebo jízdy na terénních koloběžkách. A v zimě není lepší dopravní prostředek než sáňky.

Na vrchol Svatoboru se dostaneme autem směrem od Hrádku (pokud pojedete ze Sušice směrem na Hrádek, tak v poslední zatáčce před železničním přejezdem je odbočka vlevo. Asfaltová komunikace vás zavede až na parkoviště, které je jen pár metrů od rozhledny).

Pro pěší existuje k vrcholu nesčetně cestiček. Nejoblíbenější cestou je ta, která v Sušici začíná u kaple sv. Antonína (v ulici Pod Svatoborem) a vede přes Scheinostovo zátiší, kde si můžete odpočinout v lesním altánu. Jen několik metrů nad Zátiším se začíná klikatit Hadí stezka s infotabulemi a lavičkami, kterou dojdete až na místo bývalé útulny. Dnes je tu jedinečné rozhledové místo s panoramatickou tabulí a dřevěným přístřeškem.

Na vrcholu Svatoboru najdete rozhlednu.První rozhledna byla postavena stavitelem Mirvaldem (arch. Návrh Vratislav Pasovský) již v roce 1898. V roce 1933 však odklon věže rozhledny od její osy činil už 1,78 m. Věž byla zavřena a rok nato zbořena. Na jejím místě vyrostla během pouhých tří měsíců nová rozhledna stavitele Karla Houry, která stojí dodnes. Je 31 m vysoká a má 182 schodů. O rok později vedle rozhledny vyrostla turistická chata s restaurací a ubytováním.


Komentáře

Komentáře mohou z důvodu kontroly obsahu psát jen registrovaní a přihlášení návštěvníci. Přihlásit se můžete i přes svůj facebookový profil:

Jméno:
Heslo:
 
Obnovit zapomenuté heslo


Poslední aktualizace: 1.5.2020 22:52:21

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.