Rychlé vyhledávání akcí

Architektura XX. století

Místo:Plzeňský > Klatovy > Sušice
Ententýky

V meziválečném období bylo v Sušici postaveno 409 nových domů a proběhlo 431 přestaveb. Město využívalo pomoci státu, půjček, a především pomoci sušických podniků, které v té době byly v rozkvětu. Mezi nejvýznamnější svatební akce patří: vystavění čtvrti Benátky a Burinka, spořitelna, DZP, vodojem, hotel Svatobor, rozhledna na Svatoboru, učňovská škola, kino, zemská líheň, ševcárny, koželužny, PAP, automatická telefonní ústředna, obchodní družstvo, oprava Andělíčku, zemědělská škola na Hrádecké, Scheinostovo zátiší, Kalich, Daliborka, říční lázně Fuferna a celá řada dalších.

Cesta druhého městského okruhu začíná na náměstí. V místech, kde náměstí a Havlíčkovu ulici ještě na počátku dvacátých let spojovala jen nepatrná ulička, byly vystavěny hned tři architektonicky velmi významné budovy – budova pošty, živnostenské školy a spořitelny. Ulice by se mohla jmenovat Freiwaldova, protože autorem všech těchto skvostů je architekt J. Freiwald.

Pokud projdete dál ulicí T. G. Masaryka, minete dříve věhlasný hotel Svatobor a Schwarzkopfovu vilu s věžičkou. Dojdete až k sušické sokolovně. Kousek od ní stojí snad nejkrásnější budova gymnázia v celém kraji. Chloubou školy je Smetanův sál s historickými varhanami a zlatem zdobeným stropem. Již zmiňovaný architekt Freiwald byl též autorem domků v ulicích za gymnáziem, kudy vás druhý městský okruh provede a nasměruje vás do průmyslové části města do ulice Nádražní, kde stopy zanechalo hlavně impérium českého sirkařství – společnost SOLO. Daliborka, která poskytovala byty továrním úředníkům, dům zdravotní péče, domy zaměstnanců a tovární areál.

Proti proudu řeky vás pak stříbrné pavučinky zavedou zpátky k centru města, kde se na pravém břehu Otavy rozkládá vilová čtvrť Burinka. Ta byla v meziválečném období vystavěna na zelené louce. Za pozornost rozhodně stojí základní škola T. G. Masaryka, památník odboje a budovy bývalého okresního a berního úřadu. A jestli vás procházka po perlách architektury XX. století unaví, můžete relaxovat na hřišti pro seniory, které najdete v parku T. G. Masaryka.


Komentáře

Komentáře mohou z důvodu kontroly obsahu psát jen registrovaní a přihlášení návštěvníci. Přihlásit se můžete i přes svůj facebookový profil:

Jméno:
Heslo:
 
Obnovit zapomenuté heslo


Poslední aktualizace: 1.5.2020 22:47:48

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.