Rychlé vyhledávání akcí

O Konvalince a Kapradníčkovi

o_konvalince_kapradnickovi_3D_obal_ilustrfoto

Kateřina Boušová nabízí čtenářům poutavý příběh o víle a skřítkovi, kteří se mají rádi a chtějí se vzít, ale v cestě jim stojí zlé síly. Nakonec však – jako v každé dobré pohádce – všechno dobře dopadne. Příběhem, v němž je nutné překonat zlé síly a  vypořádat se s problémy správně zvolenou cestou a  morálními hodnotami, se pohádka O Konvalince a  Kapradníčkovi řadí mezi klasická díla tvorby pro děti, které pro jejich atributy doporučují dětští psychologové. Je v ní vše, co má takový příběh obsahovat: víra v optimistickou budoucnost, objevování vlastní identity dítěte, které zaujímá svůj postoj, podpora fantazie, motivace k řešení problémů, prožívání emocí i předávání mravních hodnot.  

„Pohádky mají, a podle mne vždy budou mít, pro děti nezastupitelný význam. V každé době je totiž dokážou přesvědčit, že láska a dobro nakonec zvítězí,“ říká spisovatelka Kateřina Boušová. Přestože příběh O Konvalince a Kapradníčkovi je její prvotinou v oblasti tvorby knížek pro děti, v psaní pohádek není žádným nováčkem. „Přivedla mě k nim každoroční potřeba divadla Post Scriptum nazkoušet předvánoční představení pro děti. Nejprve jsem dělala dramatizace, později jsem se dostala až k vlastním pohádkám. Začalo mi ale být líto, že moje pohádky už nikdo později neuvidí, a proto jsem se rozhodla dát jim knižní podobu,“ vysvětluje autorka.

Kniha je doplněna poutavými ilustracemi, které vycházejí z možností vnímání malých dětí a rozvíjejí jejich fantazii. Jejich autorkou je dcera spisovatelky Sára Boušová, studentka oboru Tvorba pro děti při Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze na Žižkově. „Pohádky o vílách, skřítcích, hodných čarodějkách a dobrosrdečných milých loupežnících, kteří se vyskytují i v Konvalince a Kapradníčkovi, mi maminka vyprávěla na dobrou noc, když jsem byla malá. Kvůli nim jsem se pokaždé moc těšila do postýlky. Myslím, že právě ony také mohou za to, že jsem se rozhodla věnovat se pohádkovému světu i ve svém dospělém životě,“ tvrdí Sára Boušová.

Klasickou pohádku O Konvalince a Kapradníčkovi vydalo nakladatelství R MEDIA v Edici pohádek na dobrou noc. Pohádková kniha je v prodeji u dobrých knihkupců a na www.respektstore.cz. Doporučená maloobchodní cena je 199 korun.

Kateřina Boušová vystudovala dramaturgii na DAMU. V současnosti pracuje jako knihovnice v Městské knihovně v Praze, hraje loutkové divadlo s Divadlem Matky Vackové a můžete se s ní setkat na představeních divadelního souboru Post Scriptum. V oblasti literární tvorby se dlouhodobě věnuje dějinám československého filmu. V roce 2005 se podílela na knize „Kristián – cesta do historie“. V loňském roce pak uveřejnila knihu „Než film promluvil“, věnovanou počátkům české kinematografie. Získala za ni čestné uznání v rámci Ceny E. E. Kische, která je každoročně udílena autorům literatury faktu Obcí spisovatelů. 


Datum vložení: 19.12.2013 15:44:39

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.