Rychlé vyhledávání akcí

Iva Vodrážková: Jan Wood, chlapec, který zasadil strom

JanWood_kniha_obal_ilustrfoto

Napůl báje, napůl skutečný příběh – hluboká minulost Austrálie v knize Jan Wood, chlapec, který zasadil strom.

 

 

 

Napůl báje, napůl skutečný příběh. Jeho počátek leží kdesi v hluboké minulosti daleké Austrálie. Její původní obyvatelé museli ustoupit před kolonizátory až do vyprahlých částí ostrova, ale nevzdali se svých zvyků a rituálů. Tajemnými znameními přivedou do posvátných míst mladý pár, Annu a Marka, přistěhovalce z Anglie. To, co by se mohlo zdát jako náhoda, je pečlivě vypracovaný tajný plán: Annu jmenují ochránkyní stromů a do rukou jí vloží dřevěnou sošku dítěte. Jaké je její překvapení, když soška ožije! Anna a Marek přijmou chlapce za svého a pojmenují ho Jan Wood. Působení neznámých sil se ale nejde ubránit, svedou Jana na dlouhou dobrodružnou cestu...

Autorkou pozoruhodné knihy, primárně určené starším dětem, je malířka a spisovatelka Iva Vodrážková, rozená Pelikánová (1951, Olomouci). Pochází z uměleckého prostředí. Její dědeček, akademický sochař Julius Pelikán, se už v mládí pod vedením Josefa Václava Myslbeka podílel například na realizaci sousoší Svatého Václava v Praze a později svým rozsáhlým dílem obohatil kulturu moravského kraje. Vodrážková používá různé výtvarné techniky. Kromě olejomalby a pastelů vytváří i objekty z proutí a provazů. Své šité textilní koláže zhotovuje z použitých a odhozených látek a nalezených věcí, které nesou stopy dávných lidských příběhů. Uměleckým recyklováním se hlásí k ekologické myšlence, je aktivní členkou české ekofeministické skupiny Studna.

Vydává Práh, 88 stran, doporučená cena 349 Kč.

Pro čtenáře od 8 let.

 


Datum vložení: 17.3.2017 9:56:53

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.