Rychlé vyhledávání akcí

A proč ne?

Aprocne_obal_ilustrfoto

Publikace A proč ne? zachycuje velice podnětný a otevřený rozhovor ředitelky Gymnázia Jiřího Gutha-Jarkovského Jitky Kendíkové se studenty Adamem a Honzou na téma integrace spolužáků se speciálními vzdělávacími potřebami.

Jedná se o téma aktuální, často diskutované, ale také spojené s řadou otázek, se kterými si mnozí pedagogové, další odborníci a rodinní příslušníci nevědí rady. Ve formě rozhovoru studentů s jejich pedagogem nechává čtenáře neformálním způsobem nahlédnout do zákulisí školy, která má s integrací bohaté zkušenosti.

Ukázka z knihy:

„Děsí mě vyčleňování jakýchkoli lidí na okraj společnosti“, říká v knize A proč ne? ředitelka školy Jitka Kendíková. „Přijde mi přirozené, že se v jedné třídě vzdělávají děti s různými vlastnostmi, znalostmi, inteligencí. Žáci bez potíží i s problémy. Kluci i holky. Nemocní i zdraví. Černí, bílí, žlutí…Může to vypadat pateticky neboi idealisticky, ale tak to přece je. V životě se setkáváme s nejrůznějšími lidmi v nejrůznějších situacích. Škola má za úkol nejen vzdělávat, ale také vychovávat a připravovat své studenty na život. Integrativní forma vzdělávání je tedy skvělou příležitostí takové přípravy. Velmi prospěšnou pro jedince s obtížemi i bez nich.“ A student Adam Sládek dodává: „Jako student, který by studoval jinde, bych vždy řekl jasné ne. Vždyť by integrovaní žáci zdržovali naše hodiny, otravovali naše přestávky, zasahovali do poklidné atmosféry ve třídě nebo nám mohli ubližovat. Opět bych názor studenta, který studuje jinde, nazval jako laický. Realita je naprosto jiná… Nikdo o hodinách nezdržuje, nikdo neotravuje přestávky, nikdo nekazí atmosféru ve třídě, ba ani na nás nesmyslně a bezdůvodně neútočí. Mnohdy jsou jeho názory a vědomosti i zajímavé, někdy, když je slyšíme už po dvacáté, nás otravují. Vždy se ale dá všechno zvládnout. A kdo umí situaci zvládnout s nadhledem a profesionalitou, ten má v životě velké plus.“

 

Nakladatelství PASPARTA, 2014, 220 Kč


Datum vložení: 24.3.2015 10:28:00

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.