Rychlé vyhledávání akcí

Vzácné rukopisy Elišky Rejčky dnes dorazí na hrad Špilberk

Vzácné rukopisy Elišky Rejčky dnes dorazí na hrad Špilberk

Právě dnes, ve středu 24. května, jsou za policejního doprovodu převáženy první vzácné rukopisy Elišky Rejčky z Vídně do Brna.  

Ve 12 hodin vozidlo s rukopisy minulo státní hranice a do 13 hodin dorazí do cílové stanice, kterou je hrad Špilberk.

Ojedinělý soubor rukopisů, které nechala Eliška Rejčka na své náklady pořídit a věnovala je klášteru cisterciaček na Starém Brně, který letos slaví 700 let od svého založení, bude součástí výstavy Eliška Rejčka: Dar středověku. Do výstavních prostor se rukopisy začnou instalovat až 12 hodin po přivezení kvůli aklimatizaci a nutnosti dodržet přísné klimatické podmínky, za kterých se mohou vystavovat a archivovat.

Vídeňské rukopisy od roku 1782 dosud nikdy neopustily rakouskou metropoli. Až při příležitosti 700. výročí Starobrněnského kláštera se podařilo v letošním jubilejním roce zrealizovat organizačně velmi náročnou zápůjčku čtyř exemplářů a jejich převoz do Brna. Zde budou vystaveny se svými třemi moravskými protějšky. Soubor gotických knih z původního majetku Elišky Rejčky tak bude po 240 letech prakticky kompletní.

Na výstavě doprovodí rukopisy výběr archeologických nálezů z cisterciáckého kláštera v Owińskách nacházejícího se nedaleko Poznaně, kde Eliška Rejčka trávila dětství. Jako připomínka mladších osudů Starobrněnského kláštera bude vystavena barokní kopie Palladia města Brna, tedy obrazu černé madony, která se stala symbolem baziliky Panny Marie po příchodů řádu bosých augustiniánů na Staré Brno.

Eliška/Alžběta Rejčka, též Alžběta Polská či Richenza, narozená roku 1288 v Poznani, byla dvakrát česká a polská královna. Byla manželkou českého krále Václava II. a poté Rudolfa Habsburského. Poté, co podruhé ovdověla, se stala životní partnerkou Jindřicha z Lipé. Rejčka je zkomoleninou jejího původního jména. Zemřela roku 1335 ve Starém Brně.

Unikátní výstava věnovaná královně Elišce Rejčce a zmizelým gotickým rukopisům bude k vidění v prostorách barokní kaple na hradě Špilberku od 1. června do 20. srpna 2023.

 

 

 


Datum vložení: 24.5.2023 12:49:13

undefined zone730

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.