Rychlé vyhledávání akcí

Příběhy návratů k duševnímu zdraví: ČT2 uvede dokumentární cyklus Péče o duši

vip_sommerova_vopalenska_vrbova_peceodusi

Jak se cítí lidé s duševními obtížemi? A jak jejich diagnózy vidí odborní pracovníci? Nejen na tyto otázky hledá odpověď nový dokumentární cyklus České televize Péče o duši. Děvět autorských filmů divákům přiblíží realitu života s duševním onemocněním prostřednictvím příběhů lidí, kteří jej překonali a umí s ním plnohodnotně žít. První epizodu věnovanou depresi  odvysílá program ČT2 již zítra, ve středu 12. října od 21:55 hodin.

"I díky pandemii jsme si najednou všichni uvědomili, jak jsme křehcí a že o duši je potřeba aktivně pečovat. Dlouho jsme hledali klíč k tématu. Nejdříve jsme chtěli postupovat podle diagnóz, nakonec jsme si ale uvědomili, že diagnóza není podstatná, je to jen taková nálepka, a vycházeli jsme z toho, jak kterákoliv duševní nemoc ovlivňuje náš život. Jaký má vliv na naši práci, vztahy, rodinu. Příběhy, které s námi diváci, kteří se ozvali na naši výzvu, sdíleli, byly autentické a silné. A tak jsme zaznamenávali v první řadě tyto příběhy," popisuje kreativní producentka Alena Müllerová.

Série odstartuje na Dvojce ve středu 12. října snímkem Jiřího Podlipného Příběhy duše a práce. V půlhodinovém dokumentu průvodkyně Pavla Kasalová, básník Ondřej Hložek a herec Miroslav Hanuš popíší, jak a kdy se u nich naplno projevila deprese a co jim pomohlo začít znovu pracovat.

V průběhu následujících dvou měsíců nabídne program ČT2 dalších osm epizod, každou středu jednu. Ty nastíní také to, jaké je být hospitalizován na psychiatrii proti své vůli, zprostředkují zkušenosti pečujících o duševně nemocné, na kterých často spočívá hlavní tíha, přiblíží problematiku sebepoškozování a sebevražedných úmyslů u mladé generace nebo otevřou téma nemocniční psychiatrické péče a obav z návratu do běžného života po ukončení hospitalizace. Celou sérii zakončí 7. prosince snímek Dagmar Smržové, jenž poskytne rady, jak postupovat, když v rodině propukne akutní psychóza.

Každý z dokumentů doplní na online platformě České televize iVysílání bonusový materiál v podobě podcastů s jednotlivými hrdiny a odborníky na danou problematiku. Moderace rozhovorů se ujme kreativní producentka Alena Müllerová.

režie: Jiří Podlipný, Petr Hátle, Tomáš Klein, Zuzana Kirchnerová, Olga Sommerová, Oskar Reif, Rozálie Kohoutová, Martin Páv, Dagmar Smržová

Na ČT2 každou středu od 12.10. do 7.12. od 21:55 hodin.

 

ilustrační foto: (c) Ententyky.cz - zleva: novinářka Lucie Vopálenská, režisérka Olga Sommerová a moderátorka Martina Vrbová Hynková na tiskové konferenci k cyklu Péče o duši

 


Datum vložení: 11.10.2022 17:10:19

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.