Rychlé vyhledávání akcí

Pravidelné návštěvy zubaře pomohou ušetřit až statisíce. Vyplývá to ze studie Češi a zuby

zuby_kartacek_hygiena

Kvalitní péče o zuby je překvapivě snadná: stačí správná technika čištění, používání mezizubního kartáčku a pravidelné preventivní kontroly u stomatologa. Průzkum Češi a zuby potvrdil rčení, že „čistý zub se nekazí“, to znamená, že dědičnost ani jiné "vnější vlivy" kazivost zubů neovlivňují. Správně udržovaný chrup tedy nevyžaduje náročnou léčebnou péči a tím pádem ani vysoké finanční částky vynaložené za zákroky v zubní ordinaci. 

 

A tak zatímco za zubní pastu ročně zaplatíme v průměru 291 korun, za zubní kartáčky 416 korun a zároveň za preventivní prohlídku hrazenou pojišťovnou nemusíme doplácet nic, průměrný doplatek u zubních implantátů činí podle respondentů studie 22 tisíc korun. Výdaje za rekonstrukci chrupu přitom mohou vyjít i na milion korun. Kdo se navíc pravidelným kontrolám u stomatologa vyhýbá, mívá za náročnější zákrok přibližně o polovinu vyšší výdaje. 

„Zanedbaná péče totiž pacienta typicky vychází na 10 až 100 tisíc korun. Záleží samozřejmě na celkovém stavu chrupu a na ochotě si připlatit. Zubař však nad problémem způsobeným nedostatečnou hygienou stráví až tři hodiny práce navíc a tento čas generuje částku až 6600 Kč jen na kalkulovaném čase. Špatné čištění zubů tak ve svém důsledku snižuje efektivitu práce zubařů, jejichž kapacity jsou většinou naplněné,“ vysvětluje výsledky průzkum Pavel Smažík, stomatolog a majitel společnosti Herbadent, která studii Češi a zuby iniciovala.

Z ekonomických důvodů by tedy mělo být motivující navštěvovat stomatologa s železnou pravidelností. Do hry však vstupuje strach, který před každou prohlídkou pociťuje podle studie třetina respondentů. Pandemie koronaviru navíc způsobila zanedbání preventivních prohlídek a tím dále prohloubila obavy a nervozitu před návštěvou zubaře. Zatímco v roce 2020 tyto emoce téměř pokaždé zažívalo jen 17 % respondentů, v roce 2021 šlo už o 33 %.Většina populace se obává vrtání (62 %), ale i trhání zubu (54 %) nebo právě finančních nákladů (40 %). Není náhodou, že strach o peníze odrazuje od návštěvy hned 52 % lidí s mimořádně nezdravými zuby. Tím vzniká začarovaný kruh – čím déle se zubaři vyhýbáme, tím horší je stav našich zubů a tedy i strach ze zubaře a tím dražší zákroky nás čekají.

Studie přesto odhaluje pozitivní trend: mladší lidé se o zuby starají lépe než starší generace. Více dbají na správné čištění, nebrání se pokročilé péči nebo službám dentální hygieny. Tu ve věku 50–65 let nikdy nenavštívilo 66 % pacientů, zatímco ve věku 18–29 let ji nikdy nenavštívilo 58 % respondentů. Celých 76 % respondentů však navštěvuje dentální hygienu méně než jednou za rok nebo vůbec. Na rozdíl od zubařů tak mají dentální hygienistky lepší kapacitní možnosti.

Dostupnost zubařů je totiž v České republice komplikovaná, 92 % z nich již má plnou kapacitu, 55 % už neregistruje žádné nové pacienty. Nejhorší je situace v obcích do 20 tisíc obyvatel, kde nemůže nové pacienty přijímat 72 % stomatologů. Osmdesát procent Čechů má svého stomatologa, polovina ze zbylých dvaceti procent jej nemůže sehnat, jelikož stomatolog v okolí již další pacienty nepřijímá.

Pacienti jsou podstatně spokojenější s mladšími zubaři než se staršími zubaři. Mladší stomatologové jsou více proaktivní a nabízejí novinky, za něž si pacient však musí připlatit. U starších zubařů si lidé pochvalují jejich zaměření na léčbu bez zbytných nákladů.

„Průzkumem jsme chtěli přinést pohled zubních profesionálů na pacienty a opačně. Výsledky jednoznačně ukázaly, že alfou i omegou zdravých zubů je prevence a správná péče o dutinu ústní. Potvrdilo se také, jak zásadní je používání mezizubního kartáčku, které je stále opomíjeno,“ dodává Pavel Smažík.

Výzkumu „Češi a zubaři / zubaři a Češi“ od společnosti Herbadent, realizovaného nezávislou výzkumnou agenturou Perfect Crowd, se zúčastnilo 1006 respondentů ve věku 18 až 65 let z řad veřejnosti a z odborné komunity 378 zubařů a 246 dentálních hygienistek.

 

Klíčové závěry studie „Češi a zubaři / zubaři a Češi“:

 

ZA ZANEDBANOU PÉČI SI PŘIPRAVTE NEMALÉ FINANCE:

Zanedbaná péče vyjde pacienta typicky na 10 tisíc až 100 tisíc korun. Za poslední rok se podle dotázaných zubařů pohybovala nejvyšší částka za řešení problému vzniklých zanedbanou péčí typicky na 70 tisících. Ale výzkum mezi zubaři ukázal, že se v extrémních případech může vyšplhat až k 1 milionu.

 

ÚHRADOVÁ POLITIKA DENTÁLNÍ HYGIENY:

76 % dentálních hygienistek souhlasí s tím, že pokud by návštěva a ošetření dentální hygienistkou byly plně hrazeny pojišťovnou, přispělo by to k celkovému zdraví zubů a ústní dutiny. 

 

COVIDOVÁ PANDEMIE PROHLOUBILA OBAVY Z NÁVŠTĚV ZUBAŘŮ: 

Zubaře se bojíme více než před rokem. Za nárůstem mohou stát zanedbané preventivní návštěvy v době covidu.

 

MINIMUM PRO ZDRAVÉ ZUBY:

Pokud chce pacient pro zdraví svých zubů a dutiny ústní dělat aspoň minimum, měl by si dát zvlášť pozor na správnou techniku čištění, pravidelně používat mezizubní kartáček a chodit na preventivní prohlídky.

 

MEZIZUBNÍ KARTÁČEK JAKO ZÁKLAD ZDRAVÝCH ZUBŮ:

Podle očekávání většina populace používá klasický zubní kartáček. Obecně více péče nad rámec základního čištění věnují svým zubům ženy. Zuby jsou totiž důležitým aspektem krásy. Především je ale používání nástrojů zubní hygieny nad rámec základního čištění spojeno se zdravím zubů. Například mezi těmi, kdo považují své zuby za mimořádně zdravé, je 4x více uživatelů mezizubního kartáčku.

 

NEMÁTE SVÉHO ZUBAŘE? TĚŽKO SE DNES ZAREGISTRUJETE U NOVÉHO:

Potvrzuje se, že většina zubařů nemůže přijímat další pacienty. Pokud pacient náhodně osloví zubaře, třeba na základě místní blízkosti nebo doporučení, s vysokou pravděpodobností bude mít zubař či zubařka zcela plno. V obcích do 20 tisíc obyvatel je situace ještě výrazně horší. Zcela plno zde hlásí 72 % zubařů. Situace u dentálních hygienistek je lepší než v případě ordinací zubařů. Přitom nevyužívání služeb dentální hygieny a špatná technika čištění zubů zásadně přispívají k celkové nedostupnosti stomatologické péče. Je zde tedy prostor pro zlepšení prevence a tím i dostupnosti péče o celkové zdraví zubů ve společnosti skrze zvýšenou péči dentálních hygienistek.

 

ODMÍTÁNÍ PACIENTŮ:

9 z 10 zubařů deklarují plno a musí pacienty neustále telefonicky odmítat.
 

 

DENTÁLNÍ HYGIENA:

Návštěva dentální hygieny není zdaleka takovou samozřejmostí jako návštěva zubaře. 76 % respondentů studie na dentální hygienu nechodí vůbec nebo méně často než jednou za rok.

 

 


Datum vložení: 15.3.2022 11:13:49

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.