Rychlé vyhledávání akcí

Peníze na bydlení – jak poznat výhodnou půjčku?

rodina_par_manzele_domov_stehovani_krabice

Chcete bydlet ve svém? Je to otázka, kterou řeší mnoho mladých rodin. Právě s pořízením rodiny přichází na řadu bydlení, které bychom chtěli mít pokud možno na celý život. Toužíme totiž po větší jistotě a nějakém vlastním zázemí. Financování bydlení však není rozhodně jednoduchá věc, zvlášť v dnešní době, kdy ceny stoupají do astronomických výšin. Financování bydlení je tak prakticky vždy nutné úvěrem. Jak k tomu však přistoupit, abychom si nezadělali na finanční problémy?

 

 

Vybíráme ideální půjčku pro naši rodinu

Takto klíčové rozhodnutí z pohledu rodinných financí by každopádně mělo být dostatečně prozíravé a dáno do kontextu vaší finanční situace. A to jak situace současné, tak předpokládaného vývoje vašich příjmů. Než se rozhodnete o půjčce na bydlení pro svou rodinu, vždy proto: 

  • Myslete na veškeré okolnosti
  • Dobře si prostudujte podmínky

 

Jakmile si vezmete úvěr, tak ačkoliv nyní může být vaše finanční situace dobrá, vyděláváte vy i váš partner, může přijít celá řada neočekávaných okolností, které budou znamenat problémy se splácením. Proto na to myslete dopředu. Je třeba dobré mít vybudován aspoň nějaký finanční polštář, případně se můžete pojistit na nemožnost splácet.

U každé půjčky, o kterou se budete zajímat, ať už se bude jednat o bankovní či nebankovní půjčku nebo o klasickou hypotéku, se vždy zajímejte o její podmínky. Dobrá půjčka je typicky dlouhodobým úvěrem, který splácíte mnoho let. Proto se snažte, aby pro vás neznamenala nadměrnou zátěž a rodinný rozpočet neměl s takovou půjčkou problémy už od začátku. Podstatné je také zaměřit se na takové vlastnosti půjčky, jako jsou okolnosti předčasného splacení a podobně.

Jak je to s klasickou hypotékou?

Většinu lidí s ohledem na bydlení samozřejmě napadne jako první hypotéka, kde to má ale vždy celou řadu úskalí. V první řadě jde o to, že podmínky pro hypotéky se stále zpřísňují. To znamená, že v dnešní době musíte: 

  • Financovat aspoň 10 % nemovitosti sami
  • Splátky nesmějí přesáhnout 45 % vašich příjmů

 

Proto se klasická hypotéka může stát pro rodinu dnes už nedosažitelná. V mnoha případech musí s hypotékou pomoci dospělým dětem jejich rodiče či prarodiče, kdy se například zastaví nemovitost. Ne každý však chce nebo může to takto řešit.

Neúčelové půjčky mají také své místo

Také i z výše uvedených důvodů mají své místo půjčky na bydlení rovněž jako neúčelové úvěry. V tomto případě se jedná o klasické nebankovní půjčky, které si můžete vzít na cokoliv. Je v konečném důsledku jedno, zda peníze použijete na bydlení, nebo na něco jiného.

Podmínky u těchto půjček bývají typicky volnější, i když také zde musíte splňovat určitá kritéria. Myslete ovšem na to, že tyto půjčky mohu mít typicky vyšší úroky a hlavně RPSN, vyjadřující celkovou cenu půjčky. Některé nebankovní společnosti dnes ale nabízejí i dlouhodobé půjčky za velmi zajímavých podmínek. Pokud uvažujete tímto směrem, určitě stojí za to podívat se na nabídku některé z ověřených nebankovních společností, která má na trhu dobré jméno. 

Srovnávejte nabídky

A jak tedy poznáte opravdu výhodnou půjčku? Už s ohledem na to, co jsme si řekli výše, v dnešní době máte tu výhodu, že při rozhodování se o půjčce můžete jednoduše srovnávat nabídky jednotlivých finančních institucí. Díky tomu si mnohem lépe vyberete výhodnou půjčku. Na internetu dnes fungují nezávislé srovnávače, které vám umožní porovnat si online půjčky přehledně na jednom místě. Okamžitě tak vidíte, co vám která úvěrová společnost nabízí. Můžete si srovnat jednotlivé parametry půjček a zvolit takovou, která nejlépe odráží vaši momentální situaci. Je to velká pomoc při rozhodování o půjčce třeba právě i na nové bydlení pro vaši rodinu.

 


Datum vložení: 16.8.2021 11:52:35

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.