Rychlé vyhledávání akcí

McDonald’s Cup se mění. Probíhá online a do sportovní výzvy zapojuje odborníky, kteří radí rodičům, jak motivovat děti k pohybu

McD_Cup_ilustrfoto

Oblíbený McDonald’s Cup se po loňském výpadku letos vrací v nové podobě. Letošní ročník dostal název Odpískej nudu a přesouvá se do online prostředí. Sportovní aktivity a úkoly s řadou zajímavých odměn včetně setkání s nejlepšími českými fotbalovými hráči tentokrát nenabídne jen fotbalistům ze základních škol. Určený je pro všechny malé i větší děti, kterým v současnosti chybí pohyb a společné aktivity. Startuje od dubna a poběží po dobu tří měsíců. Do projektu se zapojila celá řada odborníků, kteří se věnují motivaci dětí po psychické i fyzické stránce. 

 

 

Pohyb je nejlepší prevence

Současná pandemie s sebou přináší celou řadu omezení, která těžce nesou jak dospělí, tak i děti. Ty ani víc než rok od jejího propuknutí nechodí do škol, nenavštěvují kroužky, nemohou být se svými kamarády a různá omezení pohybu s sebou přinášejí také nedostatek sportovních aktivit. Kvůli tomu přibývají na váze a trpí nejen jejich pohybový systém, hlavně ale jejich duše. 

McDonald’s Cup hraje ve sportovním kalendáři Asociace školních sportovních klubů ČR více než 23 let nezastupitelnou roli. „Turnaj reprezentuje prostředí, kde se setkávají nejen malí sportovci a jejich trenéři či učitelé, ale i jejich rodiče, kamarádi a fanoušci školního sportu vůbec. Tradiční forma turnaje není v současné složité době realizovatelná, ale duch a myšlenka McDonald’s Cup jsou trvalé. Proto ve spolupráci s tradičními partnery představujeme pokračování turnaje formou distančního soutěžení dětí,“ říká Svatava Ságnerová, prezidentka AŠSK ČR, z.s.

Na online tiskové konferenci k letošnímu ročníku McDonald’s Cupu se odborníci shodli na tom, že děti potřebují pohyb každý den a motivovat je k tomu mají jak rodiče, tak učitelé ve škole. Také byli všichni řečníci pro to, aby se děti směly co nejdříve vrátit na hřiště za zachování hygienických opatření, na jejichž dodržování mohou trenéři dohlížet. Zároveň všichni doufají, že následky pandemických opatření půjdou napravit. Nedostatek pohybu má u dětí velký vliv nejen na fyzické zdraví, ale i na psychickou pohodu, kvalitu spánku a jejich náladu. Rodiče by tak měli své ratolesti pobízet k jakékoliv sportovní aktivitě a zejména u malých dětí trvat na jejich pravidelnosti.

Dětem se musíme přizpůsobit

Závažnost už příliš dlouho trvajících omezení, která ztěžují nejen sportování, ale hlavně aktivní životní styl obecně, si samozřejmě uvědomují i v McDonald’s, kde se sportování dětí věnují už více než 20 let. Restaurační řetězec proto přichází s pomocnou rukou nejen pro rodiče a učitele, ale hlavně také pro malé sportovce. A tak spouští další ročník McDonald’s Cupu, který odstartoval 30. března.

„Loni jsme museli učinit velmi těžké rozhodnutí a další ročník McDonald’s Cupu, kterého se pravidelně účastní desetitisíce dětí ze čtyř tisíc základních škol, jsme kvůli epidemické situaci zabraňující společnému sportování, museli zrušit. O další ročník už ale děti určitě neochudíme,“ říká Jitka Pajurková, ředitelka komunikace a PR společnosti McDonald’s. „Protože není stále jasné, jestli budou moct děti na jaře a v létě společně sportovat, rozhodli jsme se McDonald’s Cup přesunout na internet. 22 ½. ročník se jmenuje Odpískej nudu a zaměřený tentokrát nebude jen na malé fotbalisty, ale na všechny děti ve věku 5-15 let,“ dodává Jitka Pajurková.

Rozhodnutí o zrušení tradiční formy turnaje McDonald’s Cup nebylo jednoduché. Vzhledem k situaci ale jediné možné. „Chtěli jsme hledat cestu, jak školním dětem v této složité době pomoct, motivovat je k pohybu. Dát jim možnost plnit různé sportovní úkoly, soutěžit mezi sebou, jednoduše být aktivní,“ říká Michal Blažej, Grassroots manažer za FAČR, spoluorganizátora projektu. „Stejně tak jsme chtěli mířit i na rodiče, pro které jsme připravili různá edukativní videa, co je mohou inspirovat pro sportovní aktivity s dětmi. Myslím, že výsledek naší společné práce je velmi povedený, pro děti bude v následujících měsících příjemným zpestřením a doplňkem jejich sportovních aktivit a pro rodiče vítanou inspirací,“ dodává Michal Blažej.

Také Unie evropských fotbalových asociací zaštiťuje a podporuje projekt Odpískej nudu. „Pandemická situace nás obrala o možnost hrát fotbal a sportovat tak, jak jsme zvyklí, s přáteli. Děti ke všemu patří do skupiny nejvíce negativně ovlivněné absencí pravidelného pohybu. Proto vítáme a oceňujeme projekt Odpískej nudu, který inspiruje a motivuje děti a rodiče k pohybu,“ říká Frank Ludolph, ředitel oddělení vzdělávání organizace UEFA. „Tato nelehká situace nabízí příležitosti a možnosti pro aktivity i mimo fotbalové hřiště a projekt Odpískej nudu nabízí skvělý a moderní způsob, jak k situaci přistoupit,“ dodává Frank Ludolph.

Dresy od nároďáku a osobní účast na utkání naší reprezentace 

Odpískej nudu bude probíhat na webových stránkách McDonald’s Cup, kde bude pro malé sportovce připravená McDonald’s Cup: Tréninková výzva. V ní budou postupně plnit různé zábavné sportovní úkoly, ale ve výzvě se objeví třeba také vědomostní kvíz nebo další činnosti, které jim pomohou zapomenout na současnou situaci. A oproti loňským ročníkům, které cílily hlavně na fotbal, jsou krátká videa tentokrát také zaměřena i na všestrannou pohybovou aktivitu. S plněním jednotlivých úkolů budou děti postupovat do další úrovně. Na úplném konci pak všechny děti získají diplom se svým jménem. Ti, kteří splní v každé úrovni všechna cvičení, budou zařazeni do slosování o 40 dresů českého národního týmu s podpisem největších hvězd – Tomáše Součka, Vladimíra Coufala, Alexe Krále a Jakuba Jankta. Dalších jedenáct dětí pak doprovodí českou fotbalovou reprezentaci přímo na hřiště v rámci zářijového utkání s národním týmem Ukrajiny. Stačí poslat video na téma “já a fotbal”. Nejoriginálnější z nich bude vybírat porota v čele s trenérem českého národního týmu Jaroslavem Šilhavým.

Odborníci radí rodičům, jak v současné situaci vést děti k pohybu

Stránky jsou určené jak malým sportovcům, tak i dospělým. Dětem a rodičům přinesou řadu jednoduchých inspirativních cvičení, která mohou realizovat doma i venku, a to jak sami, tak (pokud to situace dovolí) v menším kolektivu. Dále pak projekt nabídne i plejádu inspirujících videí s názory odborníků, která si za hlavní cíl berou poukázat také na negativní dopady na vývoj dítěte, kterému se pohyb ve zdravé míře nedostává. 

Jedním z odborníků je vedle dětského psychologa PhDr. Václava Mertina také mentální kouč a trenér PhDr. Marian Jelínek. „Spotřeba antidepresiv a otylost se u malých dětí zvyšují, což má za následek sníženou fyzickou ale i psychickou odolnost. Abychom tomu mohli čelit, musíme vystoupit ze své komfortní zóny, do zóny učení. V zóně učení můžeme růst, ať už psychicky nebo fyzicky, “ říká Marian Jelínek. „Právě proto je důležité vést děti k aktivnímu pohybu. Projekt Odpískej nudu je skvělou příležitostí, jak se do toho pustit. Nikdy není pozdě, “ dodává Jelínek.

Není to jen dětská duše, která aktuálně strádá. „Děti dlouho sedí u počítačů a tabletů, což zapříčiňuje, že jim ochabují svaly. Svaly prsní, kolem břicha, ale nedostatkem pohybu trpí také jejich krční a bederní páteř. To může vyvolat například bolest hlavy a zad,“ říká MUDr. David Vrbický, fyzioterapeut českého olympijského týmu. „Je opravdu důležité, aby se děti především v nízkém věku hýbaly. Zapojte děti do výzvy, jděte s nimi na procházku, přidejte i běh nebo jízdu na kole. Stejně tak můžete aktivity přesunout domů. Zásadní je dítě nenechat sedět celý den jen u počítače,” doplňuje David Vrbický. 

Do projektu Odpískej nudu se můžete zapojit na webu projektu, kde naleznete i videa s odborníky, kteří komentují aktuální úroveň a míru pohybových aktivit dětí, které se v současnosti dramaticky zhoršují kvůli celosvětové pandemii.  

 

Podívejte se na příklady tréninkových videí v rámci projektu Odpískej nudu:

Domácí minigolf 

Squat 

Zvířata 

 

O McDonald's Cup

McDonald's Cup je největší fotbalový turnaj pro chlapce a dívky ze základních škol v České republice. Ve školním roce 2020-2021 se hraje již 22 a ½. ročník, který probíhá online. V minulých letech, které nebyly ovlivněny pandemií spojenou s covid-19 se ve dvou věkových kategoriích zúčastnilo turnaje až 80 tisíc chlapců a děvčat ve věku 6-11 let. McDonald's Cup se každoročně hraje na téměř 4 tisících základních školách České republiky a stále se zapojují další. Generálním sponzorem turnaje je společnost McDonald's Česká republika. V rámci Evropy se jedná o největší a nejúspěšnější dětský fotbalový turnaj všech dob. 

 


Datum vložení: 1.4.2021 10:09:17

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.