Rychlé vyhledávání akcí

Mánička a Žeryk slaví 90. narozeniny

manicka_hurvinek_30.leta_divadlosh_ilustrfoto

Rok 2020 je nejen rokem stých narozenin pana Spejbla, ale také devadesátin Máničky a Žeryka a devadesáti let profesionálního působení Divadla Spejbla a Hurvínka.

Soubor Divadla Spejbla a Hurvínka se profesionalizoval v srpnu roku 1930. Na svém repertoáru měl tehdy i představení pro dospělé „Hurvínkova jarní revue“, ve kterém debutovali jak Mánička, tak i pejsek Žeryk. Stalo se tak 19. dubna 1930. Při premiéře hry jarní revue si Hurvínek s Máničkou ještě onikali a od té chvíle jejich přátelství prošlo řadou proměn, přečkalo 2. světovou válku, rok 1948, rok 1968, dočkalo se sametové revoluce v roce 1989 a pod rouškou dnešních dní trvá dodnes.

Máničku vyřezal podle návrhu prof. Josef Skupy a za přispění Jiřího Trnky Gustav Nosek. Její první podoba byla údajně inspirována tanečnicí Josephine Bakerovou. Za 90 let života prošla Mánička řadou proměn až se ustálila její podoba, kterou jí dal Zdeněk Juřena na přelomu 70. a 80.let 20. století. Máničku dnes interpretuje rovněž „Mánička“ - Marie Šimsová a to od roku 2017. Jejími předchůdkyněmi byly Anna Kreuzmannová, Božena Weleková, Helena Štáchová, díky které se Mánička proměnila v moderní holčičku a také získala v roce 1971 svou bábinku – paní Kateřinu Hovorkovou.

Žeryčka vytvořil Gustav Nosek a prvních 8 let ho také „štěkal“. Jeho dalšími interprety byli František Flajšhanz, Miroslav Černý, Miroslav Polák v současné chvíli se Žeryčkovi věnuje Michal Šturman. Co se týče jména Žeryk, je možné, že bylo inspirováno ve 20.- 30. letech populárním hrdinou „Foxíkem Jerrym z Ostrovů“ z románu Jacka Londona.

Na počest Žeryčka v Divadlo S+H připravuje „miminí“ představení ŽERYČKU, HOP! autorky a režisérky Janky Ryšánek Schmiedtové a výtvarníka Davida Janoška. Bude uvedeno v nové sezóně. Půjde o interaktivní divadelní inscenaci vytvořenou přímo pro vnímání těch skutečně nejmladších diváků od 1 do 3 let. Klasická marionetová představení divadlo uvádí pro děti od 4 let. Délka inscenace bude 30 minut a po představení bude následovat dětská herna. 

A takhle vypadalo první setkání Máničky a Hurvínka před 90 lety:

MÁNIČKA: Copak se mu stalo chlapečku, že je tak smutnej

HURVÍNEK: Prominula, ale vona je docela impertinentní, ani mi neřekla své ctěné jméno!

MÁNIČKA: Já jsem přece Mánička!

spejbl_hurvinek_divadlo_rodina_ilustrfoto


Datum vložení: 17.4.2020 15:58:11

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.