Rychlé vyhledávání akcí

Jak a podle čeho vybrat sportovní kočárek?

kocarek_stroller_px

Přemýšlíte právě nad vhodnou výbavou pro vaše dítě? Jednou ze základních věcí je bezpochyby výběr ideálního kočárku. Je potřeba říci, že kočárek často nekupujeme jeden, protože v prvních měsících dítěte chceme klasický kombinovaný kočárek s hlubokou korbou. Zdaleka nejvíce let však využijete kočárek sportovní, který s dítětem i s vámi bude prostě nejdéle. Proto je vhodné, abyste si při jeho výběru dávali obzvlášť záležet, abyste některých rozhodnutí později nelitovali. Pojďme se v našem článku podívat na to, jak vlastně takový sportovní kočárek vybrat a na jaké parametry se dívat.

 

Vybíráme ten nejlepší

Pokud si pořídíte kvalitní sportovní kočárek, budete jej typicky používat zhruba od 6 měsíců až někde do 4 let věku dítěte. Výrobci sice často uvádějí, že jejich sportovní kočárek lze používat už od narození, ale zpravidla, jak jsme zmínili v úvodu, pro novorozence volíme vhodnější variantu kombinovaného kočárku. 

U sportovního kočárku existuje celá řada parametrů, na které bychom se měli zaměřit, protože nám v konečném důsledku mohou značně usnadnit jeho používání. Zamyslete se nejprve nad tím, jak vlastně chcete takový kočárek používat a jaké jsou vaše klíčové požadavky. Jedině tak se vám povede vybrat model, který bude nejvíce odpovídat vašim představám. Každý z nás má totiž požadavky trochu jiné. Zeptejte se tedy sami sebe, zda: 

  • Budete jezdit s kočárkem pouze po městě nebo i v terénu?
  • Chcete s kočárkem aktivně sportovat?
  • Jaké máte požadavky na ergonomii?
  • Plánujete kočárek převážet v autě?

 

Nyní si dále jednotlivé body rozebereme a řekneme si, co je pro vás ve vztahu k těmto požadavkům vlastně důležité. Myslete také na to, že na výběr nejste sami, protože vám pomohou i nezávislé recenze, kde se můžete dozvědět více i o tom, jak dobře vybrat sportovní kočárek. Zpravidla se v takových testech můžete podívat také na recenze jednotlivých modelů kočárků, což vám usnadní výběr konkrétního kočárku. Dobré také je, pokud se zaměříte na uživatelské recenze na srovnávačích cen, kde se můžete dozvědět praktické zkušenosti od lidí, kteří si už konkrétní kočárek koupili. Pojďme ale zpět k našemu hlavnímu tématu.

Do města či do terénu?

Je velký rozdíl, zda budete se svým sportovním kočárkem jezdit pouze po zpevněných cestách, tedy hlavně po asfaltu, nebo chcete také projíždět náročnějším terénem. Podle toho je totiž potřeba brát zřetel na materiály a konstrukci, ale například také na velikost a provedení koleček. Právě kolečka jsou zde naprosto zásadní, kdy se rozrušuje, zda je kočárek vybaven kolečky: 

  • Plastovými / gumovými
  • Nafukovacími
  • Gelovými

 

Plastová a gumová kolečka jsou typicky plná kolečka, přičemž slouží k ježdění zejména po asfaltu a chodníku ve městě. Jiná situace nastává, pokud chcete s kočárkem jezdit do přírody, to znamená do členitějšího terénu. Tehdy se hodí zvolit kolečka nafukovací nebo gelová, která nebudou způsobovat nadměrné kodrcání při jízdě po nerovnostech. Rozdíl mezi nafukovacím a gelovým kolečkem je zejména v tom, že nafukovací můžete píchnout, kdežto u gelových vám to nehrozí. Zaměřte se také na dobré odpružení.

Co by vás mělo zajímat, pokud sportujete

Sportovní kočárky jsou ze své podstaty určeny k tomu, abyste s nimi mohli sportovat. Dnešní aktivní maminky rozhodně nemusí s kočárkem absolvovat pouze nutné vycházky, ale projedete se třeba na inline bruslích nebo si můžete jít s kočárkem zaběhat. Tady se vám bude hodit, pokud je takový kočárek vybaven: 

  • Brzdou na rukojeti
  • Klasickým spojeným madlem

 

Každý kočárek je vybaven brzdou, kdy je ideální mít kolébkové řešení, protože se snadněji zajistí a odjistí nohou, aniž byste si poškodili boty. Dobré je mít brzdu přístupnou ale také na rukojeti, což je právě to, co oceníte při sportovních aktivitách, pokud potřebujete kočárek rychle zabrzdit.

Ideální také je, pokud zvolíte opravdu klasický sportovní kočárek. Do této kategorie totiž vstupují ještě kočárky golfové, které však mívají dvě rukojeti po stranách. Pro sportovní aktivity je ale vhodnější klasická spojená rukojeť, protože můžete tlačit kočárek jednou rukou.

Klíčové ergonomické prvky

Důležitá je také ergonomie. Nejprve pro vás, kdy je samozřejmě vhodné volit třeba měkčené rukojeti, nebo dobře řešené prostory pro uložení věcí. Určitě je dobré, pokud kočárek nabídne otočnou sedačku, aby mohlo dítě sedět po i proti směru jízdy. Myslete na nastavitelnou rukojeť, aby vám dobře padnul do ruky v závislosti na vaší výšce.

Ještě důležitější je ale samozřejmě také ergonomie z pohledu dítěte. Tady je naprosto klíčové, aby měl sportovní kočárek dobře polohovatelnou opěrku zad a nohou. Důležité jsou třeba také ventilační otvory, což je skvělé v horkých dnech.

Jak je to s převozem v autě?

Řada rodičů bude kočárek chtít převážet také v autě. V takovém případě je rozhodně vhodné, pokud se dá snadno složit jednou rukou a aby byl dostatečně kompaktní pro uložení v kufru vašeho auta. Tady se zaměřte i na hmotnost kočárku, aby také pro vás nebyl příliš těžký, přičemž typické hmotnosti se u sportovních kočárků pohybují v rozmezí 8 až 15 kg. Na některé sportovní kočárky lze uchytit také autosedačku, což vám usnadní manipulaci při převozu, pokud například dítě spí.

Co říci závěrem?

Jak vybrat sportovní kočárek dle parametrů již v zásadě víte. Nikdy ale nezapomínejte také na prvky bezpečnosti, kde je standardem pětibodový bezpečnostní pás. Kočárky mohou mít v tomto ohledu ale i další výbavu, jako je například možnost jej uzamknout nebo můžete chtít opatřit do kočárku GPS lokátor. Každý kočárek také musí splňovat evropskou bezpečnostní normu ČSN EN 1888-1.

 


Datum vložení: 16.8.2021 12:16:20

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.