Rychlé vyhledávání akcí

Hurvínek slaví 95. narozeniny

hurvinek_divadlospejblaahurvinka_ilustrfoto

Devadesátpět let je úctyhodný věk. Takového věku se obvykle dožívají pouze senioři. Hurvínek je malý kluk a o to jsou narozeniny cennější. Mánička, která letos oslavila jednadevadesát, tvrdí, že to nejsou kulatiny a že to slavit nemusí, ale kdo by dal na řeči tak mladé holky. Hurvínek právě dnes, v neděli 2. května, slaví 95. narozeniny.

 

Stalo se to v roce 1926. V přídavku komedie Rudolfa Nešvery "Počestný dům" se na scénu divadla Feriálních osad v Plzni přikolébalo cosi roztomilého v bílé, vzadu nebezpečně se rozevírající košilce. Přineslo to Spejblovi židli a řeklo to "rukulíbám". Tento malý hrdina za těch pětadevadesát let zažil mnohé. Zcestoval skoro celý svět, zažil bouřlivé ovace i věznění v trezoru gestapa. Zažil proměny režimu i svoje vlastní. Má pět tatínků. Jen jeden z nich je starší než on a to o pouhých šest let.

Ti čtyři "tatíci mladíci" se svorně dělili o jeho vývoj. Josef Skupa ho uvedl na divadelní prkna a proslavil v celé zemi. Miloš Kirschner mu vtiskl novější charakter a proslavil ho v celém světě. Martin Klásek navázal na oba předchozí a udělal z Hurvínka současného kluka. Přivedl chlapce do dnešní moderní a rychlejší doby. Jeho Hurvínek je ten, kterého dnes známe. No, a od roku 2017 se s Martinem Kláskem začíná alternovat čerstvý rodič Ondřej Lážnovský.

V roce 1964 se Hurvajz trochu zakulatil v souvislosti s tím, že vyšel spolu s tatínkem Spejblem na předscénu. Později, díky televizi, změnil i oblečení. Kvůli trikovým záběrům, tzv. klíčování v "blueboxu", totiž zcela zmizely Hurvínkovi před kamerou jeho modré kalhotky. Od té doby proto nosí kalhotky šedé a k tomu vínové kšandičky. Což bylo prozíravé, protože v současném "greenboxu" by mu zmizely zase původní kšandy zelené barvy. 

Vedle svého tradičního oblečení, ale nosil Hurvínek také spoustu kostýmů a různých převleků. Nosil turban i maskáče, fráček i fiží. Kovové brnění, oblek jako Michael Jackson i sukénku z palmových listů. V padesátých letech si oblíbil tepláky. Měl svítící oči i čokoládovou barvu. Pro potřebu svého orchestru si ho dirigent Spejbl dokonce naklonoval. Sportuje. Na koloběžce i na sáňkách. Hraje fotbal. A také hraje na různé hudební nástroje, nejčastěji na housličky. Hurvínek společně koncertoval s řadou populárních hvězd. Zůstaneme-li u houslí, pak například s Jakubem Třasákem, tehdy malým sólistou skupiny Šlapeto a zabrousíme-li do oblasti vážné hudby, pak si společně zahrál nejen s Pavlem Šporclem, ale také třeba s Wihanovým i Talichovým kvartetem. A vynikal! Navíc vedle houslí podobně zvládá i dechové a bicí nástroje.

Jmenuje se po něm automobil i vlak a dokonce i asteroid. Je tím pádem úředně ověřenou hvězdou!

Hurvínkův rodný list je poměrně dobře znám, ale pro jistotu i o těchto narozeninách uvedeme, že ho vytvořil Gustav Nosek, jako překvapení pro Josefa Skupu. A také to, že původně neměl být Spejblovým synem, ale obecenstvo si toto spojení vynutilo. Navíc podoba se nezapře a také pozdější testy DNA otcovství definitivně potvrdily.

Neměli bychom ale zapomenout na další průvodce Hurvínkova života. Díky divadelním alternacím měl Hurvínek celou řadu šikovných strýčků i tetiček. Navíc všichni čtyři tatínci ho dovedli a dovedou skvěle rozhýbat. Přesto tu jsou navíc dvě významná jména, která bychom o Hurvínkových narozeninách měli zmínit. 

První je paní Jiřina Skupová, která Hurvínka "vodila" či spíše provázela po celou jeho předválečnou éru a také řadu let po ní. Naučila ho první krůčky. Z miminka udělala kluka. Hurvínek díky její dámské péči nosil vždy vyžehlené a pravidelně prané košilky. Měla Hurvínka opravdu ráda a jak pamětníci dosvědčují, velmi nerada se jeho vahadla vzdávala. Vedle toho, že byla životní partnerkou Josefa Skupy, byla i jeho následnicí v ředitelském křesle (od roku 1957 do roku 1962) a také autorkou několika divadelních her.

A druhým Hurvínkovým významným "strýčkem" byl bezesporu Bohuslav "Bója" Šulc. Skutečný niťový virtuos dal Hurvínkovi pohybovou škálu, kterou má vlastně dodnes. Přidal nastálo nitě, které se Hurvínkovi dříve navazovaly jen občas a velmi tak rozšířil jeho pohybové možnosti. Vedle starosti o Hurvínkovo vahadlo je i autorem známých sólových loutkových výstupů a také několika divadelních her pro S+H. I když z divadla odešel již na začátku devadesátých let, jeho stopa v divadle zůstává. Rozhodně není náhodou, že za celoživotní mistrovství v oboru loutkového divadla byl před dvěma lety oceněn cenou Thálie!

Ale zpět k našemu oslavenci! Přejeme Ti milý Hurvínku, aby se Ti nadále dařilo tak jako dosud. Abys mohl brzy začít zase hrát, například na letošní letní scéně, která se chystá na zahradě hotelu Internacional a být tak inspirací v rošťárnách pro další generace dětí... i dospělých! Všechno nejlepší a třikrát hurá do vínku, náš drahý Hurvínku!!! Chachááá!!!

hurvinek_miminko_spejbl_divadlospejblaahurvinka_ilustrfoto


Datum vložení: 2.5.2021 18:19:48

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.