Rychlé vyhledávání akcí

Herečky Martina Preissová, Zdeňka Žádníková Volencová, Michaela Kuklová a tenistka Lucie Šafářová slavnostně zahájily novou divadelní sezonu Divadla Spejbla a Hurvínka

volencova_hurvinek_divadlo_ilustrfoto

Divadlo Spejbla a Hurvínka na začátku září úspěšně zakončilo účinkování na své historicky první letní scéně a nyní po krátké přestávce vstoupilo do nové divadelní sezóny 2021/2022. Tu  slavnostně zahájilo křtem právě vydaného 3CD Spejbl a Hurvínek Miloše Kirschnera / To nejlepší. Toto pozoruhodné trojalbum je věnované jednomu z nejvýznamnějších českých loutkářů a jeho kmotrami a zároveň i patronkami nové divadelní sezóny 2021/2022 se staly herečky Martina Preissová, Zdeňka Žádníková Volencová, Michaela Kuklová a tenistka Lucie Šafářová.

"Je mi ctí, že se mohu stát jednou z kmoter nového CD a patronkou nové sezóny! Spejbl a Hurvínek provázeli mé mládí a jsou mi blízcí. Těším se, že se s dcerou Leontýnkou vypravíme brzy na nové představení," říká tenistka Lucie Šafářová.  "Na Hurvínkovi i Spejblovi, Kateřině a Máničce jsem vyrostla. Jsou moudří, slušní a nedovedu si představit, že by tu nebyli pro příští generace," svěřuje se herečka Martina Preissová. „Jsem poctěna, že mohu být jednou z kmoter nového 3CD Spejbla a Hurvínka, vyrůstala jsem na jejich příbězích, vyrůstal na nich i můj syn a vůbec si svůj život nedovedu bez nich představit,“ doplňuje další z patronek, herečka Michaela Kuklová.  

Miloš Kirschner se za čtyřicet let, kdy vedl Divadlo Spejbla a Hurvínka stal zásadní postavou nejen interpretační, ale také autorskou a ředitelskou. Společně s manželkou Helenou Štáchovou představovali tvůrčí a organizační tandem, který Divadlo Spejbla a Hurvínka prosadil i na mezinárodní scéně. „Výroční kompilaci otcových nahrávek s jeho tvorbou pro Spejbla a Hurvínka vychází v roce, kdy si připomínáme hned několik jubileí. Letos je to sedmdesát let od chvíle, kdy se stal členem souboru Divadla Spejbla a Hurvínka a pětašedesát let od momentu, kdy mu profesor Josef Skupa předal otěže slavného divadla. Na letošní rok připadlo i smutné výročí pětadvaceti let od jeho úmrtí,“ říká Denisa Kirschnerová, ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka. 

3CD „Spejbl a Hurvínek Miloše Kirschnera / To nejlepší“ je vybaveno dvacetistránkovým biografickým bookletem, plným mnohdy neznámých fotografií i autentických vzpomínek. V pozoruhodném kompletu jsou pohromadě nahrávky z celého Kirschnerova působení, v řadě případů zveřejněny vůbec poprvé. „Jak už název napovídá, jde o výběr těch nejoblíbenějších dialogů, ale sáhli jsme také do našeho divadelního archívu! A tak vůbec poprvé zazní nejen záznam představení Pavla Gryma: Ještě jeden Hurvínek, ale třeba i Golem, který se nevešel na legendární desku Hurvínkova strašidýlka. Ve výběru perliček si našel své místo i vůbec první dialog, který otec pro Supraphon natočil a u kterého byla nalezena poznámka “zatím nepřetáčet“. Tak snad by to tatínka potěšilo,“ uvedla Denisa Kirschnerová. 

Divadlo Spejbla a Hurvínka připravuje i další novinkové CD nazvané Hurvínek a Golem, jehož autorem je v pořadí už čtvrtý interpret Spejbla a Hurvínka Ondřej Lážnovský. Divadelní premiéra této hry je naplánovaná na únor 2023.

V roce 2022 uplyne 130 let od narození zakladatele Divadla Spejbla a Hurvínka prof. Josefa Skupy. Právě tohoto významného českého loutkaře si zájemci mohou připomenout nově jak v Praze, tak v Plzni, kde divadlo původně sídlilo. V červnu divadlo úspěšně uvedlo druhou z řady svých outdoorových her se souhrnným názvem „Člobrdění s Hurvínkem“ tentokrát nazvanou „POMOC! Bábinka v ohrožení“. Jelikož se opět setkala s velkým  ohlasem, připravilo divadlo pro letošní sezónu v pořadí už třetí pokračování. „Tentokrát se účastníci vydají po stopách profesora Josefa Skupy do pražského Břevnova. Zde se nachází nejen Skupova ulice, ale také restaurace Na Marjánce, kde profesor Skupa v dobách, kdy ještě divadlo sídlilo v Plzni, vystupoval. Naše zážitková trasa provede zájemce místy spjatými s naším zakladatelem a setkají se samozřejmě také se Spejblem a Hurvínkem,“ vysvětluje Denisa Kirschnerová. V oblasti Boleveckých rybníků v Plzni vznikne v listopadu tohoto roku pětikilometrový pohybově zážitkový vzdělávací okruh Spejbla a Hurvínka. Okruh bude mít deset stanovišť se sportovními úkoly pro děti i pro dospělé, cestu ozdobí velké dřevěné sochy Spejbla a Hurvínka, které navrhla sochařka a výtvarnice Jana Bačová – Kroftová. Účastníci si pomocí QR kódů vyslechnou i dialogy obou loutkových hrdinů. Okruh má za cíl propojit pohyb na čerstvém vzduchu, seznámit se s místními zajímavostmi a připomenout si i osobnost Josefa Skupy. 

V nadcházející sezóně čeká na malé i velké diváky řada oblíbených představení. Děti se mohou těšit mimo jiné na Hurvínkovo detektivní pátrání v představení Past na Hurvínka, zjistí, proč s Máničkou šili všichni čerti, ale i jaký nezvaný host Hurvínka navštíví. Ani nejmenší děti od jednoho do tří let nepřijdou zkrátka. Právě jim je určené miminí divadlo Žeryčku, HOP! Divadlo myslí ale i na odrostlejší diváky od 12 let a na dospělé, které pobaví večerní představení Dějiny kontra Spejbl, Spejbl a město hříchu a další. S blížícím se koncem roku nemohou chybět ani speciální mikulášská a vánoční představení, která potěší celou rodinu. Už od 27. listopadu divadlo uvede speciální mikulášské představení Hurvínkův Mikuláš a od 10. prosince navodí vánoční atmosféru hra Štědrý den u Spejblů.


Datum vložení: 15.10.2021 18:58:43

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.