Rychlé vyhledávání akcí

Dětští hrdinové byli oceněni za své dobré skutky

detsky_cin_roku_2022_revai

Dobročinný projekt Dětský čin roku zná vítěze letošního 18. ročníku. Byli vyhlášeni na slavnostní akci, která se tradičně koná začátkem prosince na Staroměstské radnici v Praze. Kromě dětských hrdinů se jí pravidelně účastní i patroni projektu – známé osobnosti z oblasti kultury a sportu, které projekt podporují již řadu let.

 

Do projektu Dětský čin roku se mohli přihlásit žáci základních škol a osmiletých gymnázií se svým příběhem o hrdinském činu. Soutěžilo se v sedmi kategoriích – Záchrana lidského života, Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc přírodě, Dobrý nápad, Pomoc n@ netu a Pomoc starším lidem. Letos do soutěže dorazilo více než 380 příběhů. O vítězích pak rozhodly samy děti prostřednictvím internetového hlasování. Kromě toho byly letos uděleny i tři speciální ceny. 

Moderování slavnostního vyhlášení se tradičně zhostil herec a hudebník Aleš Háma. Uskutečnilo se v Brožíkově síni na Staroměstské radnici v Praze. Vítězové si převzali odměny a setkali se také s patrony jednotlivých soutěžních kategorií – hercem Janem Révaiem, zpěváky Petrou Černockou, Zbyňkem Drdou a Janem Pokorným alias Pokáčem, moderátorkami Zorou Jandovou a Lucií Křížkovou a cyklistou Jiřím Ježkem

„Každý rok se těším na chvíli, kdy tyto hrdiny vyhlásíme a budeme ostatním vyprávět o tom, jak odvážně a lidsky se zachovali v některých situacích nebo co udělali jen tak pro dobrou věc. Jsem přesvědčen, že tyto někdy až dojemné příběhy musí každého chytit za srdce,“ říká Aleš Háma, který je zároveň dlouholetým čestným předsedou Nadačního fondu Dětský čin roku.

Osmnáctý ročník projektu Dětský čin roku se tradičně konal pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Magistrátu hlavního města Prahy.

 

VÝSLEDKY DĚTSKÉHO ČINU ROKU 2022

Záchrana lidského života

Eliška Rojková a Michaela Štěpařová (11 a 12 let): Pomoc kamarádovi

ZŠ Kolín V.

Eliška a Míša si po škole hrály s kamarádem Alexem na hřišti. Alex však nešťastnou náhodou přišel k úrazu, poranil si hlavu a začal krvácet. Dívky zachovaly klid a rozvahu. Jedna rychle běžela do školy pro pomoc a druhá pomáhala vyděšenému kamarádovi až do příjezdu sanitky. Obě dívky za svůj čin dostaly pochvalu nejen od záchranářů, ale také od ředitelky školy.

 

Pomoc ostatním

Adriana Górna (13 let): Kruh

ZŠ Slezská Ostrava

Adrianka poslala svůj příběh z dovolené v Chorvatsku, kde trávila slunečné dopoledne u moře. Tam si všimla, že malé holčičce hrající si ve vodě uplaval nafukovací kruh. Adrianka neváhala a navzdory svému strachu z hloubky se za ním vydala. Sama se pak ocitla v situaci, kdy uvítala pomoc svého tatínka. Přesto v ní zkušenost, kdy sama pomáhala i potřebovala pomoc, zanechala hlubokou stopu.

 

Pomoc starším lidem

Natálie Keltnerová (11 let): Tlačenice na nádraží

ZŠ Kolín V.

Natálka ve svém příběhu popsala zážitek z cesty přeplněným vlakem, kdy si již při nastupování uvědomila bezohlednost některých lidí, kteří se tlačili dovnitř. Podobná situace se opakovala i při vystupování z vlaku, při kterém si Natálka všimla staršího pána s berlemi a taškou. Nabídla mu proto pomoc při vystupování. Díky této zkušenosti si uvědomila, že lidé by měli být k sobě ohleduplnější a všímavější. 

 

Kolektivní pomoc

Natálie Jahnová (10 let): Na chleba a k chlebu

ZŠ Prostějov 

Natálčin příběh je o pěkné spolupráci mezi dětmi ze školní družiny, kterou navštěvuje, a dědečky a babičkami z nedalekého domova důchodců. Letos pro ně uspořádali soutěž s názvem „Na chleba a k chlebu“, ve které sbírají recepty, z nichž vznikne sborník. Pro seniory, kteří se do soutěže zapojí, pak mají připraveno slavnostní předávání diplomů a dárků od dětí a také vystoupení.

 

Pomoc přírodě

Adam a David Venglářovi (11 a 14 let): Odpad do lesa nepatří

ZŠ Slezská Ostrava

Adam rád chodí s bratrem a rodiči do lesa na procházky a na houby, ale bohužel tam často nacházejí odpadky. Jednoho dne se jeho starší bratr rozhodl les uklidit, a tak se Adam přidal a společnými silami z něho odnesli odpadky. Oba měli z úklidu dobrý pocit a chtěli by inspirovat ostatní, aby udělali totéž, protože jak říkají: příroda se odpadkům sama bránit nedokáže a za ten dobrý pocit to vážně stojí!

 

Dobrý nápad

Petr Jaroš a Tomáš Brádle (15 a 14 let): Řeka

ZŠ Trutnov 2

Jednoho dne se šel Petr s kamarádem Tomášem koupat do řeky Úpy, kde si všimli, že v řece jsou odpadky, které tam někdo vyhodil. Proto se rozhodli postavit v řece hráz, která by neškodila rybám, ale zachytila by všechny odpadky a usnadnila jejich odstraňování. Do měsíce měli kluci hotovo a nyní chodí místo pravidelně uklízet. Uvědomují si, jak je příroda pro nás všechny důležitá.

 

Pomoc n@ netu

Tereza Svobodová a Adéla Ryšavá (obě 14 let): Pomoc kámošce

ZŠ Trutnov 2

Dívky popsaly, jak díky Instagramu a své všímavosti dokázaly rozpoznat rizikové chování spolužačky, která se dostala do zlé party. Své postřehy nejprve probraly s třídní učitelkou, které důvěřují, a poté se rozhodly trávit se spolužačkou více volného času. Získaly tak i novou kamarádku.

 

Speciální ocenění

Tomáš Sztuchlík (15 let): Skromný hrdina

MŠ a ZŠ Lichnov

Tomáš měl o prázdninách nepříjemnou zkušenost, když jeho teta zkolabovala. Neváhal, sám jí poskytl první pomoc a zůstal u ní až do příjezdu sanitky. Teprve tehdy si uvědomil, jak užitečný pro něj byl kurz první pomoci, který krátce předtím absolvoval ve škole, protože znalosti získané v kurzu mu pomohly zachránit život.

  

Aleš a Matouš Krchňákovi (oba 15 let): Letní hra v mikroregionu Střední Haná

Gymnázium Kojetín

V minulém školním roce připravila dvojčata Aleš a Matouš pro pěší a cyklisty velkou letní soutěž, která je seznámila s přírodními, kulturními i historickými zajímavostmi mikroregionu Střední Haná. Kromě toho sourozenci ve spolupráci se starosty regionu připravili informační materiály o udržitelnosti, které pak umístili na jednotlivé zastávky. Hra měla úspěch a už se připravuje její pokračování.

 

Jan Havlásek, Marie Hudečková, Agáta Gracová, Eva Hudečková, Kateřina Kurovská, Filip Urban (14 – 15 let): Pomoc ukrajinským dětem

ZŠ A. Hrdličky Ostrava-Poruba

Honza a jeho kamarádi se rozhodli pomoci dětem z Ukrajiny, aby jim ulehčili těžké chvíle po příjezdu do České republiky. Představili jim a provedli je Ostravou, kde našli své nové útočiště. Seznámili ukrajinské děti s hřišti v okolí, se školou, nákupními a kulturními centry a v létě je vzali i na koupaliště. A přestože začátky s dorozumíváním byly složité, dnes už jsou z nich kamarádi a rozumí si bez problémů.

detsky_cin_roku_krizkova22

 

ilustrační foto: (c) Ententyky.cz

 


Datum vložení: 2.12.2022 21:11:03

undefined zone730

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.