Rychlé vyhledávání akcí

Čerstvé mikrobylinky a zeleninu lze v Praze zakoupit po celý rok. Může za to unikátní hydroponická farma

greeenbox_manifesto_ilustrfoto

Čerstvá lokální zelenina plná vitamínů rozhodně nemusí zmizet z kuchyně ani teď, v chladnějších měsících, kdy se k nám většina plodin dováží přes půl světa. Český technologický start-up GreeenTech od srpna provozuje svůj první hydroponický kontejner GreeenBox, díky kterému lze udržitelně pěstovat listovou zeleninu, mikrobylinky či drobné ovoce bez ohledu na počasí. GreeenBox je součástí nového gastronomicko-kulturního centra Manifesto Anděl v areálu bývalé tržnice Na Knížecí na pražském Andělu.

 

"Plodiny se přímo v Manifestu Anděl pěstují i prodávají, naše čerstvá sklizeň je k mání napříč ročními obdobími. Část putuje jen pár kroků do zdejších restaurací, část si může kdokoliv zakoupit u prodejního okénka kontejneru pro domácí potřebu. Každý pátek navíc v Manifestu Anděl pořádáme ochutnávky našich plodin, takže můžete sami na místě vyzkoušet, jak chutnají jednotlivé mikrobylinky," zve spoluzakladatelka projektu GreenTech Karolína Pumprová.

Koncept nového GreeenBoxu reaguje na vzrůstající zájem o udržitelnost a obnovitelné zdroje. Hydroponie je způsob pěstování rostlin bez půdy v živném roztoku. Při hydroponické metodě pěstování se snižuje spotřeba vody až o 95% oproti konvenčnímu zemědělství. Zároveň lze zeleninu pěstovat naprosto kdekoliv a v jakýchkoliv klimatických podmínkách. "Díky naší technologii a do detailu vyladěným pěstebním procesům, zvládne kontejner obsloužit jen jeden člověk. Vše probíhá automatizovaně. Navíc se nám podařilo do kontejneru vměstnat celých 64m2 pěstební plochy, která poskytuje dostatek místa pro 3 750 salátů nebo 3900 balení krabiček mikrobylinek," vysvětluje CEO společnosti GreeenTech Dmitrij Lipovskij.

Působí v Manifestu Anděl optimálně zapadá do vizí projektu GreeenTech. Důraz je kladen na lokální produkci, uhlíkovou neutralitu, vzhledem k minimalizaci přepravních vzdáleností, a také na edukační rozměr. Zájemci o tuto nanejvýš perspektivní metodu mohou nejen ochutnat či zakoupit plodiny, ale také přes sklo nahlédnout, jak hydroponické pěstování vypadá naživo.

"Koncept Manifesta vychází ze silné komunity, která se navzájem podporuje a inspiruje. Jsme moc rádi, že toho můžeme být součástí. Různorodé zaměření místních restaurací slouží jako inspirace pro naše zákazníky. Mikrobylinky zde používají k mořským plodům i v indické nebo mexické kuchyni. Bazalku zase využijí na baru do pestrobarevných drinků," dodává Karolína Pumprová.

Mikrobylinky jako je bazalka, koriandr, rukola, nebo hrášek tu zakoupíte za 75 korun, HerbaBox s ředkvičkami, hořčicí či ředkví za 90 korun a například hlávku salátu za 55 korun.

O GreeenTech

GreeenTech založili v červenci 2020 Dmitrij Lipovskij, Karolína Pumprová a Milan Souček. Společnost se jako první v ČR zabývá vývojem a výrobou hydroponických pěstebních kontejnerů s cílem umožnit lokální pěstování zeleniny, mikrobylinek a drobného ovoce kdekoli na světě. V souladu s touto vizí společnost vyvíjí vlastní IoT systém, přispívá k inovaci zemědělství a nastartování potravinové soběstačnosti. Aktuálně se chystá na expanzi v Saudské Arábii, kde je pro nedostatek vody zemědělství horkým tématem.

hrasek_bylinka_rostlina_zeleny

Ilustrační foto Hrášek: (c) Ententyky.cz


Datum vložení: 11.11.2021 16:12:06

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.