Rychlé vyhledávání akcí

Botanickou zahradu Praha čeká Tropický rok 2024. První výstavou sezóny je NOVÁ PET TROPICANA

janda_jandova_botanicka

Botanická zahrada hl. m. Prahy zahájila svou 55. sezónu s názvem Tropický rok 2024. Celý rok bude věnovaný tropické flóře a tropické přírodě. A není tomu jen tak náhodou. Před 20 lety byl totiž pro návštěvníky otevřen tropický skleník Fata Morgana. První výstavou sezóny je NOVÁ PET TROPICANA, zasvěcená uměleckým dílům vytvořeným z použitých PET lahví. Botanická zahrada tak spolu s autorkou Veronikou Richterovou upozorňuje na význam recyklace a udržitelnosti. Patrony celé sezóny 2024 a rovněž výstavy NOVÁ PET TROPICANA se stali zpěvačka Marta Jandová, moderátorka Martina Jandová a zpěvák a muzikant Petr Janda. Výstavu od 22. března obohatí Tropické květy a návštěvníci se mohou těšit i na prodej tropických rostlin. Přehlídku bude možné zhlédnout až do 7. dubna.  

Rok 2024 bude v botanické zahradě ve znamení tropické flóry a vůbec tropické přírody. Botanická zahrada tím připomíná, že před 20 lety, přesně 12. června 2004, byl pro návštěvníky otevřen tropický skleník Fata Morgana. Významné jubileum botanická zahrada oslaví prostřednictvím řady výstav a akcí, které budou propojené tématem tropů.

Tropický rok započal 19. ledna výstavou NOVÁ PET TROPICANA. Skleník Fata Morgana se proměnil ve fantastickou barevnou džungli a rozkvetl uměleckými díly Veroniky Richterové, jež jsou tvořena z použitých PET lahví. Na tři měsíce jej „osídlilo“ na 130 objektů, rostlin, hub a zvířat, které Veronika Richterová od roku 2010 vytvořila z nasbíraných plastových nápojových lahví. Inspirací jí byly cesty do tropických krajin, například do Kambodže, Japonska, ale i na Kanárské ostrovy nebo karibský Gaudeloupe. Plastové objekty naleznou návštěvníci v celém skleníku Fata Morgana. Díla jsou rozmístěna podle biotopů, takže v první části, která je věnována suchomilným rostlinám, jsou k vidění nejrůznější sukulenty, kaktusy nebo bambusy. Druhá část tropického deštného lesa je vyhrazena tropickým rostlinám a v poslední části skleníku, která prezentuje flóru horských oblastí, se nachází zejména houby a masožravé rostliny. Plastiky se také vznášejí nad hlavami návštěvníků, u vodopádu nebo se stanou součástí jezírka. Všechny objekty byly vytvořeny mezi lety 2010 a 2023, velká část vznikla cíleně pro tuto výstavu. Najdou se zde však i dvě díla, která upomínají na výstavu v roce 2010, a to bude oblíbený krokodýl vznášející se na hladině jezírka a kaloni, kteří se zabydlí v dutině kmene. Kromě fantastických a neexistujících rostlin návštěvníci uvidí i rostliny, které znají, ale v podobě, v jaké je ještě nikdy neviděli, ať už to budou orchideje, strelície, bromélie, lekníny, palmy nebo kaktusy. Rostlinný svět doplní rovněž nejrůznější živočichové, kromě krokodýla to budou kaloni, motýli nebo nenápadné lupenitky, které možná nalezne jenom pozorný návštěvník. Prostřednictvím uměleckých instalací Veroniky Richterové chceme upozornit na křehkost přírody, kterou může velmi ovlivnit přítomnost plastů. Výstava propojující umění s recyklací přináší nový pohled na péči o životní prostředí. Plastové objekty v druhé části doplní i živé Tropické květy a návštěvníci si budou moci různé tropické rostliny včetně orchidejí zakoupit. Tropickým oblastem a tropům budou věnovány i přednášky a další akce a výstavy botanické zahrady," říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy. Výstavu NOVÁ PET TROPICANA v Botanické zahradě hl. m. Prahy můžete navštívit až do 7. dubna.  

 

Významné jubileum tropického skleníku Fata Morgana se promítne do celého roku 2024. V červnu bude zahájena výstava, jež přiblíží nejen samotný skleník a jeho vznik, ale i hodnotné a často unikátní tropické sbírky a přínosné expedice botanické zahrady. „Tuto výstavu zaměříme i na naše cesty za rostlinným bohatstvím světa a vysvětlíme, jak se rostliny do skleníku dostaly a dostávají. Kromě naší vlastní činnosti je to také spolupráce s botanickými zahradami z různých zemí, s národními parky, ale i drobnějšími pěstiteli u nás i v zahraničí. Naše zahrada se pyšní – a ve skleníku Fata Morgana je to patrné – velmi rozsáhlými sbírkami zázvorů, orchidejí, begonií, masožravých rostlin, kapradin, ale i sukulentů, palem a užitkových tropických rostlin. Bohatá skladba exotické flóry dělá ze skleníku Fata Morgana tu pravou tropickou perlu uprostřed České republiky,“ doplňuje Vlastik Rybka, náměstek odborného oddělení Botanické zahrady hl. m. Prahy. Jedinečné umělecké ztvárnění tropické přírody představují jednotlivé exponáty výstavy NOVÁ PET TROPICANA, které obohatí i oblíbené komentované večerní prohlídky skleníku Fata Morgana. Série procházek setmělým exotickým prostředím pokračuje od pátku 19. ledna. Konají se vždy v pátek a sobotu. Místo na nich lze rezervovat na webových stránkách botanické zahrady. 

V únoru pak začínají přednášky, tentokrát nejen pro zájemce o botaniku. Vypravíme se na daleké cesty. Celý cyklus odstartuje 1. února horolezec Radek Jaroš, který popíše svoji cestu ke Koruně Himálaje. Během tropického roku nebudou v programu chybět ani další výstavy, například v březnu se ve výstavním sále v srdci botanické zahrady uskuteční výstava Pro všechny smysly – Za kořením a slávou, která návštěvníky zavede na výpravu za vzácným kořením, papírem i hedvábím do daleké Asie. Výstava je vhodná i pro osoby se zdravotním znevýhodněním. Exponáty bude možné zkoumat nejen zrakem, ale i hmatem a některé z nich si zájemci třeba i očichají nebo ochutnají. V dubnu se skleníkem Fata Morgana opět rozletí tropičtí motýli a v červnu se dočkají milovníci sukulentů. Program botanické zahrady doplní rovněž zážitky spojené s vínem. Během jara se pro návštěvníky otevře zrekonstruovaný viniční domek na Vinici sv. Kláry, kde se uskuteční řada vinařských akcí. Nová sezóna v botanické zahradě slibuje nejen vizuální, ale i edukační zážitky pro všechny příchozí. 

 


Datum vložení: 23.1.2024 13:28:03

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.