Barokní perla Prahy se otevře zdarma veřejnosti
Muzeum města Prahy letos v rámci Muzejní noci v Praze otevře 16. června od 19.00 do 22.00 hodin nově zrekonstruovaný skvost pražské barokní architektury Clam-Gallasův palác na Starém Městě pražském. Festival Muzejních nocí navazuje na Mezinárodní den muzeí, který se již tradičně slaví 18. května a stal se významnou událostí ve světě muzeí.
„Clam-Gallasův palác patří mezi nejvýznamnější pražské barokní stavby. Nedávno navíc prošel velkou rekonstrukcí. Jsem proto moc rád, že si jeho objevování budou moci návštěvníci vychutnat v unikátním pojetí během Muzejní noci, kdy na ně kromě netradiční prohlídky čeká také tematický doprovodný program,“ uvedl náměstek primátora hl. m. Prahy Jiří Pospíšil.
Návštěvníci budou mít jedinečnou možnost prohlédnout si zdarma celé reprezentativní patro paláce, jehož stropy zdobí fresky od slavného italského umělce Carloneho. Prohlídky paláce budou individuální bez průvodce.
„Věřím, že Muzejní noc v Praze, která navazuje na dlouhodobě etablovanou Pražskou muzejní noc, přispěje k tomu, aby se naši návštěvníci dozvěděli více nejen o nově zrekonstruovaném Clam-Gallasově paláci, ale i dalších institucích na území města Prahy. Je skvělou příležitostí prezentovat rozmanitost kulturního dědictví našeho hlavního města široké veřejnosti,“ říká ředitel muzea Ivo Macek.
Palácový komplex na rohu Husovy ulice a Mariánského náměstí se řadí k nejvýznamnějším architektonickým památkám na území České republiky. Palác, postavený podle návrhu významného vídeňského architekta Johanna Bernharda Fischera z Erlachu v první třetině 18. století, je skvělou ukázkou vrcholně barokní okázalosti, bohatství a vysokých životních aspirací tehdejší aristokracie.
Clam-Gallasův palác prošel v nedávné době rozsáhlou rekonstrukcí, která získala prvenství ve dvou kategoriích prestižní soutěže Stavba roku 2022, ocenila ji veřejnost i odborná porota.
Kromě samotné prohlídky bude večer 16. 6. pro návštěvníky Clam-Gallasova paláce připraven i bohatý doprovodný program:
- Hlavní prohlídkový okruh reprezentačním patrem barokního paláce, včetně impozantního schodiště
- Hvězdáři a spáči – práce sklářského sochaře Martina Janeckého coby ukázka současné inspirace barokem
- Květomluva – instalace představí umělecké využití symboliky květin nejen v době baroka
- Vůně baroka – jak vonělo opulentní a smyslné baroko přiblíží instalace ingrediencí z dochovaných historických receptur
- Soubor trubačů – zahraje výběr ze slavných skladeb staré hudby
Další pražské kulturní instituce se tento den připojují a nabízí zajímavý program:
- Galerie hlavního města Prahy, Ústřední knihovna, Mariánské náměstí 98/1, Praha 1, 2. patro
- Ústřední knihovna – Hudební oddělení, Mariánské náměstí 98/1, Praha 1
- Muzeum literatury, Pelléova 22/44, Praha 6
- Muzeum družstevnictví, Těšnov 5, Praha 1
- 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy, Kateřinská 32, Praha 2
Tweet |